Olga Hepnarová, trest smrti

Text dotazu

obry den, mela bych jeden dotaz. Kde byla a je pohřebená Olga Hepnarová. Všude jsem našla, kdy byla popravena, ale vůbec netuším, kde je pohřbená. Mockrát Vám děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, místo, kde je pohřbena O. Hepnarová, se nám zjistit nepodařilo. Prameny, které se týkají jejího případu, to neuvádějí, a z pramenů, které se věnují okolnostem trestu smrti, jsme také nezískali jednoznačnou informaci.
Nejvíce o tom, jak bylo nakládáno z ostatky popravených, píše T. Bursík:
Trest smrti - několik poznámek na okraj, in: Otakar Liška a kol. Tresty smrti vykonané v Československu v letech 1918-1989, Praha : Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu SKPV PČR, 2006 (druhé vydání).
Podle této studie bylo od r. 1958 možné urny s popelem popravených vydat příbuzným (do té doby to nebylo možné). O konkrétním případě O. Hepnarové jsme však nic nezjistili.
V této otázce by patrně bylo třeba se obrátit na archivy popř. na patřičné instituce. Zkuste se obrátit na Ministerstvo vnitra (http://www.mvcr.cz/), popř. na Národní archiv (odkaz tamtéž, rubrika archivnictví), zda je možné a kde údaj dohledat.