Olaf Bílý

Text dotazu

Dobrý den, před nedávnem jsem narazila na zmínku o postavě Olafa Bílého, krále Dubhlainu v 9. století. Vyhledávala jsem o něm další informace (především na anglické Wikipedii), ovšem kvůli nedostatečným znalostem anglického jazyka jsem bohužel příliš neuspěla.
Existují nějaké česky psané zdroje, kde bych se o něm mohla dozvědět více?
A je pravda, že se tento muž osobně setkal s irským králem Áedem Findliathem?
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

v českém jazyce se danému tématu bohužel nevěnuje příliš mnoho knih.

Jen velmi stručnou zmínku jsme nalezli v Dějinách Irska (MOODY, T. W. a kol. Dějiny Irska. 3. vyd. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2012. 499 s. Dějiny států. ISBN 978-80-7422-179-8.) a Dějinách Norska (HROCH, Miroslav, KADEČKOVÁ, Helena a BAKKE, Elisabeth. Dějiny Norska. Vyd. 1. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2005. 340 s. Dějiny států. ISBN 80-7106-407-6.).

V  českém jazyce dále vyšlo několik knih věnovaných Vikingům. Tyto knihy se ovšem spíše zaobírají kulturou a obecnými dějinami tohoto národa. Podrobnější popis osobností vikingských (norských) dějin a osobností jsme v těchto publikacích nenalezli.

Pro více informací k tématu proto nezbývá, než se obrátit k zahraniční literatuře.

Knihovny v České republice nabízejí k tématu mimo jiné následující zahraniční literaturu:

* Ó CRÓINÍN, Dáibhí. Early medieval Ireland, 400-1200. 1st pub. Harlow: Longman, 1995. xvi, 379 s. Longman history of Ireland. ISBN 0-582-01565-0.

* MANNING, Conleth, ed. Dublin and beyond the Pale: studies in honour of Patrick Healy. Bray: Wordwell in association with Rathmichael Historical Society, C1998. 290 s. ISBN 1-869857-26-7.

* OTWAY-RUTHVEN, Anette Jocelyn. A history of medieval Ireland. 2nd ed. London: Benn, 1980. xv, 454 s. ISBN 0-510-27800-0.

* JANKULAK, Karen, ed. a WOODING, Jonathan M., ed. Ireland and Wales in the Middle Ages. Dublin: Four Courts Press, C2007. 296 s. ISBN 978-1-85182-748-0.

* RICHTER, Michael. Medieval Ireland: the enduring tradition. Dublin: Gill & Macmillan, 1988. 214 s. New Gill history of Ireland; 1. ISBN 0-7171-1616-6.

(viz Souborný katalog ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc , vybrané publikace si můžete zapůjčit prostřednictvím meziknihovní výpůjční služby ve Vaší knihovně).