Okresní Fotbal

Text dotazu

Hezký den, mám dotaz ohledně historie okresních fotbalových soutěží od roku 1945 po současnost. Jedná se mi zejména o soutěže na Liberecku. Kde popřípadě jak najít záznamy o těchto soutěží? Výsledky, tabulky, popřípadě záznamy z jednání a pod.

Odpověď

Dobrý den,
ucelený dokument, který by přehledně pojednával o  krajských/okresních fotbalových soutěžích, jsme bohužel nenašli. Existují však publikace (knihy a periodika), která pojednávají o fotbalových soutěžích v různých obdobích. Jejich prostřednictvím byste si tak mohl utvořit představu o vývoji této fotbalové soutěže v minulosti i o jejím současném stavu.
V přehledu níže Vám uvádíme seznam publikací spolu s krátkým popisem obsahu, abyste si dokázal udělat představu o tom, jaké informace v nich naleznete.
* HORÁK, Jindřich a KRÁL, Lubomír. Encyklopedie našeho fotbalu: sto let českého a slovenského fotbalu. Domácí soutěže. 1. vyd. Praha: Libri, 1997. 701 s. ISBN 80-85983-22-2.
Kniha obsahuje informace o českém a slovenském fotbale v letech 1896 - 1996/1997. Jsou zde k dispozici také výsledky fotbalových utkání, bohužel však ne všech a navíc v různých letech jsou uvedeny jiné soutěže, resp. v minulosti se tvář fotbalových soutěží poměrně dost měnila, stejně jako např. názvy klubů. Určitě Vám však doporučujeme knihu projít, např. v roce 1951 jsou uvedeny výsledky krajské soutěže a je zde zastoupen i Liberec.
* PIVODA, Aleš. Slovan Liberec - 50 let vášně!: od Frýdlantu v Čechách až na San Siro. Vyd. 1. Praha: MAC, 2008. 207 s. ISBN 978-80-86783-32-1.
Kniha popisuje historii asi nejvýznamnějšího libereckého klubu Slovan Liberec. Jelikož klub soutěžil i v krajském přeboru, kniha by Vám tak mohla přinést užitečné informace.

Velice užitečné publikace pro zjištění stavu nižších fotbalových soutěží v dřívějších dobách by pro Vás mohla být místní periodika z Liberecka, která se mohla věnovat také sportovním událostem v daném okrese/kraji. Většina z nich je uložena ve fondu Krajské vědecké knihovny v Liberci (http://www.kvkli.cz/), doporučujeme Vám se tedy obrátit na tuto knihovnu, případně v ideálním případě prostudovat noviny přímo zde. Knihovnu můžete oslovit také s žádostí o doporučení dalších dobových periodik či jiných titulů.
* Vesnické noviny libereckého okresu. Liberec: ONV, [1952]-1959.
* Vpřed. Liberec: NF a ONV, [1960]-1990.
* Kultura a sport Liberecka. Liberec: Park kultury a oddechu, 1972-1991.

Z novější doby by Vám mohly pomoci následující publikace (knihy pojednávající o fotbalu a především místní periodika):
* Fotbal AZ: měsíčník libereckého a ústeckého fotbalu. Česká Kamenice: Lenka Haureljuková, 2005. ISSN 1214-9748.
* JELÍNEK, Radovan a kol. Atlas českého fotbalu: od roku 1890. 1. vyd. Praha: Radovan Jelínek, 2005. 383 s. ISBN 80-903645-1-9.
* Liberecké listy: o regionu nahlas. Česká Lípa: WERBUNG BOHEMIA, 2006- . Dostupné také z: http://www.liberecke-listy.cz/
* 5+2 dny. Liberecko. Praha: AGF Media, 2012- .
* Liberecký deník. České Budějovice: Vltava-Labe-Press, 2006- . ISSN 1802-078X. Dostupné také z: http://libereckydenik.cz.
*  Liberecký den: Deníky Bohemia: SD Severočeské noviny. Ústí nad Labem: Labe, 1993-2006. ISSN 1214-8571.

Co se týká celostátních deníků, tak i zde můžete najít výsledky krajských přeborů. např. v pondělním Rudém právu data 22.5.1978 jsou uvedeny tabulky s přehledy výsledků krajských přeborů, divizí a národní ligy.
V neposlední řadě nejvíce informací, resp. ty, které nebude možné sehnat v publikacích (jedná se především o zápisy z jednání), byste mohl získat přímo od fotbalových organizací v daných městech, která Vás zajímají. Města mají velmi často své místní fotbalové kluby a mohly by také uchovávat archiv klubu, resp. by zcela jistě měly mít informace alespoň za poslední roky. Tyto informace by také mohly být dochované v archivech daného městského úřadu.
Zcela jistě znáte stránky Fotbalové asociace České republiky (http://nv.fotbal.cz/index.php), kde jsou zveřejňovány informace mimo jiné také o okresních a krajských soutěžích (http://nv.fotbal.cz/domaci-souteze/kao/index.php).

Obor

Tělesná výchova a sport. Rekreace

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

01.04.2015 13:33

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu