OKR - Ostravsko-karvinský revír

Text dotazu

Dobrý den,
potřebovala bych zjistit definici Ostravsko-karvinského revíru. Našla jsem pouze charakteristiku Ostravsko-karvinské pánve, včetně obrazové přílohy (viz Ostravsko-karvinská pánev je na jihu oddělena od podbeskydské pánve tzv. bludovickým zlomem a dělí se na část ostravskou a karvinskou.). Ve výročních zprávách OKD je však k OKR počítáno i naleziště na Frýdeckomístecku, které je jižně od bludovického zlomu- tzn.podbeskydská pánev. Proto zřejmě nelze ztotožnit OKR s Ostravsko-karvinskou pánví. Za objasnění problému i případné zdroje předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

tento dotaz se zdá opravdu zapeklitý. Zaprvé, pro ujasnění -  Ostravsko-karvinský revír je pouze hospodářský termín pro Ostravsko-karvinskou uhelnou pánev.

Stejně jako Vy jsme narazili na řadu definic, dle které je ostravsko-karvinská pánev (tedy ostravsko-karvinský revír) oddělena od pánve podbeskydské tzv. bludovickým zlomem.  Frýdecko-místecko by dle následujících pramenů do tak do Ostravsko-karvinského revíru zahrnuto být nemělo.

 Viz.:

„Ostravsko-karvinská pánev je na jihu oddělena od podbeskydské pánve tzv. bludovickým zlomem a dělí se na část ostravskou a karvinskou. Ostravská část je tvořena ostravskou a petřvaldskou dílčí pánví, které jsou vzájemně odděleny tzv. michálkovickou poruchou. Ostravská část je pak od karvinské části oddělena tzv. orlovskou strukturou.“

(https://cs.wikipedia.org/wiki/Ostravsko-karvinsk%C3%A1_uheln%C3%A1_p%C3%A1nev)

„Ostravsko-Karvinský revír je součástí hornoslezské černouhelné pánve. …V ČHP rozlišujeme dvě oblasti: ostravsko-karvinskou a podbeskydskou (obr. 1). Ostravsko-karvinská oblast se dělí na část ostravskou a karvinskou. V ostravské části lze vymezit dvě dílčí pánve: ostravskou a petřvaldskou, jejichž hranici tvoří michálkovická porucha. V podbeskydské oblasti se vymezují tyto části: příborská, těšínská, mořkovská, frenštátská a jablunkovská.“

(http://geologie.vsb.cz/loziska/exkurze/exkurze2004/index.htm)

Stejně tak na těchto mapách (jedna z roku 1959) není Frýdecko-místecko v Ostravsko-karvinském revíru zahrnuto, ale spadá již do podbeskydské oblasti: http://www.hornictvi.info/histhor/lokality/okr/v25.jpg

(http://www.hornictvi.info/histhor/lokality/okr/image/m2.jpg).

Na stránkách OKD, stejně jako v jejich výročních zprávách a v následující diplomové práci, však jsou zmínky o tom, že Frýdecko-místecko ještě spadá do Ostravsko-karvinského revíru.

„Ostravsko-Karvinská uhelná pánev...Jde o území v okolí Ostravy, Karviné, Českého Těšína, Frýdku-Místku a Frenštátu pod Radhoštěm a dalších, …“

(http://www.okd.cz/cs/tezime-uhli/ostravsko-karvinska-uhelna-panev)

„Název ostravsko-karvinský revír se začal používat až ve spojitosti s hospodářským významem uhelného hornictví. Česká část hornoslezské pánve je na západní straně, v severo-jižním směru ohraničena městy Ostrava, Brušperk, Příbor a Kopřivnice, na jihu je hranice vymezena systémem podbeskydských zlomů. V příčném směru rozčleňuje příslušnou oblast jak zlom bludovický, tak janovický, podélně pak orlovská struktura.“

(SISKA, František. Život a práce horníků v ostravsko-karvinském revíru po druhé světové válce [online]. Brno, 2014 [cit. 2016-05-04]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/363038/pedf_m/diplomka_oprava_6._4_franta_ODEVZD.pdf)

Nelze tedy s určitostí říci, jak to s Frýdecko-místeckým nalezištěm je.

V případě zájmu doporučujeme kontaktovat odborníky, například:

info@okd.cz

Další využité zdroje:

•         Uhelné hornictví v ostravsko-karvinském revíru. Ostrava: Anagram, 2003. 564 s. ISBN 80-7342-016-3.

•         Výroční zpráva 2014 [online]. In: . OKD, a.s., 2014, s. 125 [cit. 2016-05-04]. Dostupné z: file:///C:/Users/MAKRLIKOVAV/Downloads/V%C3%BDro%C4%8Dn%C3%AD%20zpr%C3%A1va%202014.pdf – dostupné po zadání názvu do vyhledávače Google.