Okohybná porucha

Text dotazu

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou, potřebuji zjistit, co je - supranukleární a infranukleární okohybná porucha, a jaké mohou být? Jestli je to možné, můžete mi poslat v příloze, alespoň stručný popis o jaké onemocnění se vlastně jedná, je to pro mne důležité! Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Supranukleární = nadjaderný - ležící mezi jádrem mozkovým a mozkovou kůrou.
Infranukleární = umístěný pod mozkovým jádrem.
Supranukleární okohybné poruchy (korové, kmenové) jsou poruchy pohledových souhybů -
nejčastěji pohledová obrna nebo konjugovaná deviace očí. Infranukleární a nuklearní okohybné poruchy jsou periferní okohybné poruchy, které se vyznačují změnou hybnosti samotného oka, způsobenou např. lézí příslušného nervu či jeho jádra (neurogenní obrna), poruchou nervově-svalového spojení (myasthenia gravis) nebo afekcí okohybného svalu.

Problematika okohybných poruch je dost rozsáhlá, takže si budete muset něco prostudovat sama. Ve fondu máme například:

JIRÁSKOVÁ, Naďa: Neurooftalmologie : minimum pro praxi. Praha, 2001. ISBN: 80-7254-177-3.

OTRADOVEC, JiřÍ: Klinická neurooftalmologie. Praha, 2003. ISBN: 80-247-0280-0.