Ohniska sociálních norem

Text dotazu

Dobrý den,

jako zápočtový úkol mám vypracovat práci na téma teorie ohnisek sociálních
norem. Mohu Vás požádat o pomoc při doporučení několika zdrojů, kde bych se
o tomto tématu dozvěděl více?

Odpověď

Dobrý den,

předpokládáme, že se Vám jedná o sociální normy z oblasti sociální psychologie.

Samostatnou knihu, která by o této problematice pojednávala, jsme v našich dostupných zdrojích nenašli. Problematika ale může být zpracována v některé kapitole obsáhlejší monografie.

Zdroje, ze kterých lze čerpat, NK ČR volně zpřístupňuje na na svých webových stránkách www.nkp.cz ; hledat můžete sám např. v elektronickém katalogu (NKC) nebo v článkové bibliografii (ANL).

Můžeme Vám doporučit některé knihy a články, které jsme vytipovali podle klíčových slov, ale nemůžeme spolehlivě posoudit, zda tam skutečně budou informace, které se k Vaší práci hodí.

Knihy:

MUZAREF, Sherif. The psychology of social norms. New York: Harper+Row, [1966].

Signatura NK ČR H 102961

FAFEJTA, Martin. Problémy sociálního soužití. Olomouc: Univerzita Palackého, 2006. ISBN 80-244-1466-X.

Signatura NK ČR 54 D 144758

Soudržnost společnosti z pohledu české veřejnosti. Praha: Sociologický ústav AV ČR, 2006. ISBN 80-7330-110-5.

Signatura NK ČR 54 F 91832

WEIL, Pierre, LELOUP, Jean-Yves, CREMA, Roberto. Normóza patologie normálnosti. Praha: Triton, 2009. ISBN 978-80-7387-203-8.

Signatura NK ČR 54 H 292698

KELLER, Jan. Dvanáct omylů sociologie. Praha: Sociologické nakladatelství, 1997. ISBN 80-85850-09-5.

Signatura NK ČR 54 H 174683

Jaká je naše společnost? Otázky, které si často klademe... Praha: Sociologické nakladatelství Slon, 2010. ISBN 978-80-7419-025-4.

Signatura NK ČR 54 H 312877

Články:

Pavlovsky, Petr. Co bylo a co je eticky normalni? In: Prostor. -- ISSN 0862-7045. -- C. 37 (1998), s. 26-32

* socialni chovani * spolecenska moralka * individualni moralka * spolecenske normy * normalita * vladni formy. * komunisticky rezim * ceska spolecnost * odpor proti rezimu * kompenzovana kolaborace * stol. 20., leta 70.-80.

* uvahy

Mlcoch, Lubomir. Co (bylo) je normalni? Drive a nyni. Pohled ekonoma. In: Prostor. -- ISSN 0862-7045. -- C. 37 (1998), s. 51-54

* spolecenske problemy * socialni chovani * individualni moralka * spolecenska moralka * eticke normy * normalita * hospodarska politika * Cesko. * r. 1989, po

* uvahy

Forbelsky, Josef. Co je normalni? In: Prostor. -- ISSN 0862-7045. -- C. 37 (1998), s. 59-61

* socialni chovani * spolecenske problemy * ceska spolecnost * spolecenske normy * spolecenska moralka * individualni moralka * eticke normy * normalita * Cesko. * r. 1989, po

* uvahy

Daleko od normy / Stanislav Komarek.  Rubrika: Podoteky Stanislava Komarka

In: Psychologie dnes. -- ISSN 1212-9607. -- Roc. 16, c. 2 (2010), s. 38

* dusevne nemocni -- socialni postaveni

* eseje

Horinek, Zdenek. Hrajeme vsichni divadlo? Rubrika:Rozhledy. In: Divadelni revue. -- ISSN 0862-5409. -- Roc. 11, c.2 (2000), s.73-75

Recenze na: Goffman, Erving. Vsichni hrajeme divadlo. -- Praha :

Nakladatelstvi Studia Ypsilon, 1999

* spolecenske vystupovani

* divadlo -- herecke umeni

* teatrologie * divadlo * herecky projev * socialni chovani * spolecenske normy

* recenze

Weiss, Petr. K otazce normality sexualniho chovani / Petr Weiss Sexuologicky ustav 1. LF UK. In: Ceskoslovenska psychologie. -- ISSN 0009-062X. -- Roc. 41, c. 4 (1997), s. 370-374

* socialni chovani * sexualni chovani * normy * normalita * transkulturni rozdily

* uvahy

Neumann, Jan. K problematice zvyseni role norem v motivaci lidskeho chovani. In: Pravnik. -- Praha. -- ISSN 0231-6625. -- Roc. 141, c. 10 (2002), s. 1109-1132

* socialni chovani -- motivacni teorie

* socialni normy -- dejiny

* socializace

* normativni systemy

* motivace -- socialni aspekty

Haskovcova, Helena

Lze zakladni eticke hodnoty globalizovat? : lidskost, spravedlnost, socialni normy a odpovednost / Helena Haskovcova. -- obrazky. In: Vesmir. -- ISSN 0042-4544. -- Roc. 81, c. 9 (2002), s. 528-529

* globalizace

* etika -- globalizacni aspekty

Hirschova, Milada. Nezdvorilost jako pragmalingvisticky fenomen. Rubrika: Stati. -- Obsahuje bibliografii. In: Linguistica Brunensia. 58. -- Brno: Masarykova univerzita. -- ISSN 1803-7410. -- ISBN 978-80-210-5250-5. -- Roc. 58, c. 1-2 (2010), s. [273]-285

* zdvorilost -- pragmatika

* komunikace (sdelovani) -- interpersonalni komunikace

* socialni role -- moc

* nezdvorilost * hrubost * drzost * pragmalingvistika * uzivani jazyka

* verbalni agrese * recova etiketa * recove strategie * komunikacni interakce * interpersonalni aspekty * vztahovy mechanismus * komunikacni situace * komunikacni normy * komunikacni vymeny * konfliktni komunikace * specificke prostredi

* stati

Mucha, Ivan. Normy v sociologickem pojeti. In: Sbornik k 65. narozeninam doc.PhDr. Eduarda Urbanka. -- Praha :DeskTop Publishing FF UK Praha, 1997. -- s. 49-62

* cesti sociologove * sociologicke teorie * socialni chovani * spolecnost * normy chovani * industrialni spolecnost * stol. 20., leta 50.-90.

"Čím je jedinec mladší, tím je rodina výraznější složkou jeho sociálního pole. Rodina je tedy tím ohniskem, přes které především dochází k socializaci dětí a mládeže..."