odsun Němců z ČSR

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda existovala shoda o nutnosti transferu německé minority po druhé světové válce z ČSR napříč všemi politickými stranami, nebo zda byl někdo proti?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

myšlenka odsunu Němců se zrodila v průběhu druhé světové války a byla uskutečněna v "ovzduší", které bylo válkou stále  výrazně ovlivněno.
V ČSR měl odsun po válce 2 fáze : 1. fáze začíná hned po skončení 2 sv. války, v květnu 1945 tzv. divokým odsunem. Tento divoký odsun byl skutečně vyhnáním, protože o něm nerozhodla vláda na základě mezinárodních smluv jako tomu bylo v druhé fázi. Tento divoký odsun byl organizován místními národními výbory, pokud již byly zkonstituovány, nebo Čechy, kteří zde žili.
Na konferenci nejvyšších představitelů vítězných velmocí (USA, VB a SSSR), která jednala na přelomu července a srpna roku 1945 v Postupimi u Berlína o všech zásadních otázkách plynoucí z porážky Německa, byl v návaznosti na jejich předchozí stanoviska schválen transfer Němců z Československa, Maďarska a Polska.
Podrobné směrnice k jeho provedení, jež měly zajistit spořádaný průběh odsunu oboustranně prostého násilí a jiných nehumánních činů, byly 20. listopadu 1945 schváleny spojeneckou Kontrolní radou. Na jejich základě byla pak počátkem roku 1946 v Československu zahájena 2. fáze odsunu Němců. Celý proces byl definitivně ukončen na jaře roku 1947. V Československu poté zůstalo asi 200 000 Němců ze smíšených manželství, odborníků a antifašistů.
Tento odsun byl již organizován vládou a prováděn bezpečnostními složkami a nedocházelo při něm k násilnostem jako při tzv. divokém odsunu. Celý odsun byl doprovázen zbavením občanství a zabavením movitého a až na vyjímky i nemovitho majetku sudetských Němců, což spojenci uznali jako součást reparace.
Organizovaný odsun začal koncem ledna 1946 a byl ukončen, oficiálně, v listopadu. Během těchto měsíců bylo odsunuto přes 2 mil. Němců.

Národní fronta Čechů a Slováků bylo sdružení politických stran (později byly do něj přijaty i další organizace), které bylo založeno za účelem převzetí řízení státu po druhé světové válce. V podstatě se jednalo o nejdéle fungující politickou koalici na území Československa.
Od začátku měla v Národní frontě rozhodující vliv Komunistická strana Československa, která ji využila k usnadnění převzetí moci. Svou moc definitivně posílila 4./5. dubna 1945, kdy se prosadila vůči londýnskému Prozatímnímu státnímu zřízení a vyhlásila i svůj Košický vládní program.
Systém Národní fronty umožňoval kandidovat do voleb v roce 1946 pouze stranám sdruženým v této organizaci. Po volbách, které vyhrála KSČ, byly všechny strany Národní fronty přizvány k vládě (tj. neexistovala žádná povolená opoziční strana).
Doporučené zdroje :
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A1_strana_soci%C3%A1ln%C4%9B_demokratick%C3%A1
http://www.kompas.estranky.cz/clanky/ucebnice-dejepisu/ceskoslovensko-po-druhe-svetove-valce-i.-1945-1948-petr-daubner.html
http://archiv.neviditelnypes.lidovky.cz/clanky/2003/06/30993_1_21_0.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Sudet%C5%A1t%C3%AD_N%C4%9Bmci
http://cs.wikipedia.org/wiki/Vys%C3%ADdlen%C3%AD_N%C4%9Bmc%C5%AF_z_%C4%8Ceskoslovenska
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A1_strana_soci%C3%A1ln%C4%9B_demokratick%C3%A1
http://www.kompas.estranky.cz/clanky/ucebnice-dejepisu/ceskoslovensko-po-druhe-svetove-valce-i.-1945-1948-petr-daubner.html

Literaturu k tomuto tématu naleznete v bázi NKC Národní knihovny , http://www.nkp.cz, záložka Katalogy a databáze :
-[Č.záznamu: 002104747]
Československá a česká zahraniční politika : minulost a současnost / František Zbořil. -- Vyd. 1.. -- Praha : Leges, 2010. -- 434 s.
-[Č.záznamu: 001831889]
Češi a Němci 1939-1946 / Johann Wolfgang Brügel ; z němčiny přeložil Petr Dvořáček ; [doslov napsal Václav Kural]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Academia, 2008. -- 415 s.
-[Č.záznamu: 000103333]
Dny strachu : zpráva o "odsunu" sudetských Němců z Bruntálska / Kurt Langer ; [z němčiny přeložil Milan Kubes]. -- 1. české vyd.. -- V Praze : Institut pro středoevropskou kulturu a politiku, 1992. -- 72 s.
-[Č.záznamu: 001693986]
Němci v českých zemích = Die Deutschen in den böhmischen Ländern. -- Ústí nad Labem : Společnost pro dějiny Němců v Čechách : Ústav slovansko-germánských studií UJEP : Muzeum města Ústí nad Labem : Archiv města Ústí nad Labem, 2006. -- 94 s.
-[Č.záznamu: 001179930]
Cesta k dekretům a odsunu Němců : datová příručka / Jan Němeček ... [et al.]. -- 1. vyd.. -- Praha : Littera Bohemica : Baronet, 2002. -- 152 s.

Podrobněji a zasvěceněji by Vám odpověděli historici z  Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, http://www.usd.cas.cz/cs/stranky/knihovna.