Odstranění plísně z map

Text dotazu

Dobry den,
zpracovavame mapy na jednotlivych listech, jsou na nich necistoty a plisne, jak nejlepe a nejsetrneji je osetrit pred ulozenim do fondu. Dekuji. (...)

Odpověď

Vážená paní (…),

mapy s plísněmi v žádném případě neukládejte do zpět do fondu a v první řadě je izolujte od dosud nenapadených kusů. Mapy je potom třeba ošetřit nejlépe plynem a plísně zahubit - v této věci se obraťte třeba na Moravský zemský archiv, který disponuje potřebným zařízením (http://mza.cz/restauratorska-dilna). Nečistoty se dají odstranit speciálními houbami, v MZA Vám určitě poradí, jaké houby je nejlepší použít.