Odraz světla od bahna

Text dotazu

Dobrý den,
Možná vám tento dotaz přijde trochu dětinský, nicméně bych se chtěl zeptat,
jestli se světlo ( nemusí být striktně sluneční, spíš obecné ), odráží od
bahna ( respektivě, od hlíny, která je mokrá a sešlapaná, na které dříve
rostla tráva ). A tento jev by se měl odehrávat v noci, bez měsíčního svitu,
jako zdrojem světla by měli být pouliční lampy.

Odpověď

Dobrý den,

odraz světla od různých povrchů je přirozeným jevem. Dorazí-li světlo (přirozené nebo umělé) na rozhraní dvou optických prostředí, část světla se odrazí, část projde skrz a část může být v novém prostředí pohlcena. V neprůhledném optickém prostředí (např. dřevo, kov nebo kámen) se světlo silně pohlcuje nebo se na rozhraní s daným prostředím odráží.

Nejlépe se světlo odráží na hladkých plochách, kde platí zákon odrazu. Úhel dopadu je pro všechny rovnoběžné paprsky stejný, tudíž se odrazí všechny stejným směrem. Naproti tomu u drsných povrchů způsobují nerovnosti různé úhly dopadu, a tudíž i různé úhly odrazu. Světlo se rozptyluje do všech různých směrů.

Množství světla odraženého od různých povrchů můžeme charakterizovat činitelem odrazu, což je poměr mezi světelným tokem dopadajícím na danou plochu a světelným tokem od ní odraženým. U běžně osvětlovaných venkovních ploch (silnice, chodníky apod.) se tento činitel pohybuje kolem 20 %.

Uvádíme hodnoty odraznosti povrchů, které by mohly nejlépe odpovídat povrchu, který jste popsal:

- hlinitá půda suchá 15%, mokrá 7 %;

- ornice suchá 7%, mokrá 5,5%;

- trávník suchý 15%, mokrý 10%

Použité zdroje:

* BYSTŘICKÝ, Václav; KAŇKA, Jan. Osvětlení. Praha : ČVUT, 1997, c1992. 82 s., 5 složených listů : il. ; 29 cm. ISBN 80-01-01585-8.

* Fyzika II. 2. díl, Světelné jevy, zvukové jevy / [Pavel Banáš, Renata Holubová, Roman Kubínek]. Olomouc : Prodos, c2009. 64 s. : il. (převážně barev.), portréty ; 26 cm. ISBN 978-80-7230-240-6.

* LEPIL, Oldřich. Fyzika pro gymnázia. Optika. Praha : Prometheus, 2002. 207 s., [8] s. barev. obr. příl. : il. ; 21 cm. ISBN 80-7196-237-6.

* http://ufmi.ft.utb.cz/texty/env_fyzika/EF_lab_05.pdf

* http://www.astropardubice.cz/svetelne-znecisteni/