Odporučenie na kľúčové rozprávkové diela

Text dotazu

Obraciam sa na Vás s otázkou a vopred ďakujem za Váš čas. Som študentka Pedagogickej fakulty a začínam bakalársku prácu s témou Rozprávka od suseda, ktorá má sprostredkovať našim deťom v predškolskom veku české rozprávky. Našou prvou úlohou je získať odporučenie od relevantných inštitúcií, preto sa na Vás obraciam, či mi viete odporučiť 3-5 kľúčových rozprávkových diel pre menšie deti (bez časového obmedzenia)?

Odpověď

Dobrý den,

kontaktovala jsem ohledně Vašeho dotazu kolegy z různých dětských oddělení. Nevěděli, jestli chcete "klasiku" nebo "modernu", tak posílám tipy z obou kategorií:

Klasika:

pohádky od Karla Jaromíra Erbena (České pohádky), Boženy Němcové (Národní báchorky a pověsti), Karla Čapka (např. Dášeňka), Jana Wericha (Fimfárum), Václava Čtvrtka (např. Rumcajs, Pohádky z pařezové chaloupky), Františka Nepila (např. Makový mužíček), Daisy Mrázkové (např. Haló, Jácíčku).

klasické pohádky moderně převyprávěl Jiří Žáček (např. Pohádkový kolotoč), nebo Milada Motlová (Povídám, povídám pohádku)

Moderna:

Pavel Čech - např. O čertovi, O pavouku Čendovi

Tereza Pařížková - např. Jak si vychovat sourozence

Pavel Šrut - Lichožrouti

Simona Čechová - např. František z kompostu, Včelař Josífek

Aneta Františka Holasová - např. Motýl, který neuměl létat, Medvídek PoPo

Kateřina Pantovič - Justýnka a asistenční jednorožec

Petr Stančík - např. Pohádky pro zlobivé bagry

Zuzana Pospíšilová - např. Nezbedný mýval, V lese

Daniela Krolupperová - např. Mechová víla, Zimní tulipán

Mohu Vám ještě doporučit seznamy doporučených knih od našich knihovnic pro děti různého věku:

https://www.knihovnahk.cz/pro-deti/nabidka-skolam/festival-cetby-pro-materinky-2023

https://www.knihovnahk.cz/pro-deti/nabidka-skolam/festival-skolni-cetby-2022-23

Pokud byste měla ještě nějaké dotazy, neváhejte se obrátit přímo na kolegy z dětského oddělení, e-mail: detske@knihovnahk.cz.