Odpiraneho chleba nejvetsi krajic

Text dotazu

prosila bych presne vysvetleni prislovi: odpiraneho
chleba nejvetsi krajic dekuji

Odpověď

Dobry den,
Odrikaneho chleba nejvetsi krajic  je casto pouzivane ceske prislovi. Presne vysvetleni vyznamu jsem v nasich dostupnych zdrojich nenasla. Toto prislovi neni nikde rozebrano snad proto, ze neni tak tezke vyznam odvodit. V nize uvedenych zdrojich je odkaz na skromnost, umerenost, umirnenost, snad i pokoru. Ja  spis vidim  vysvetleni:  to, co nejvic nechcete, aby se stalo, se stane, musite resit, vyrovnat se s tim apod.

Zdroj: PLACHETKA, Jiri. Velky slovnik citatu a prislovi. Praha: Academia, 1996.

       BITTNEROVA, Dna, SCHINDLER, Franz. Ceska prislovi. Soudoby stav konce 20.stoleti. Praha: Karolinum. 1997.

Pokud potrebujete odbornejsi vysvetleni, obratte se na Jazykovou poradnu Ustavu pro jazyk cesky AV CR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna, kde by Vam mohli poradit vic.