Odpadní voda

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, co se děje s odpadní vodou. Co se stane s plovoucím toaletním papírem? Je rozdíl mezi způsobem nakládání s odpadní vodou mezi obcemi, které u sebe mají vodní plochu a těmi, které ji nemají? A jak s odpadní vodou zacházejí nové soběstačné domy? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

odpadní vody jsou čištěny v čistírnách odpadních vod. Podle původu se rozlišují odpadní vody splaškové (z domácností a obecných (městských ) zařízení),  průmyslové (vypouštěné z průmyslových závodů), dešťové a balastní (z podzemní vody).

Splašková odpadní voda je zabarvená šedě až šedohnědě a je silně zakalená s teplotou mezi 7 a 25 stupni Celsia. Látky obsažené ve splaškové vodě mají původ v pitné vodě, v produktech metabolizmu  a  produktech lidské činnosti v domácnostech.

V čističce odpadních vod probíhá čištění těchto vod v několika fázích. První z nich je mechanické čištění, kde jsou v tzv. lapáku štěrku zachycovány pevné nerozpustné látky ve vodě. Na mechanické čištění navazuje biologické čištění, kde za pomoci mikroorganismů dochází k rozkládání organických látek. V aktivačních nádrži je udržována určitá koncentrace kalu – biomasy, která pomocí svého metabolizmu rozkládá  organické látky v odpadních vodách na H2O a CO2.

Po mechanickém a biologickém čištění se voda stále častěji podrobuje tzv. terciálnímu čištění, tedy nejčastěji filtrace, nebo biologické či chemické dočišťování.

Celý proces čištění odpadních vod je poměrně podrobně popsán například v publikacích:

  • VÍTĚZ, Tomáš a GRODA, Bořivoj. Čištění a čistírny odpadních vod. 1. vyd. Brno: Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně, 2008. 126 s. ISBN 978-80-7375-180-7.
  • KAŇKA, Jiří. Provozování a bezpečnost stok a čistíren odpadních vod. České Budějovice: Vysoká škola evropských a regionálních studií, 2013. 111 s. ISBN 978-80-87472-52-1.
  • PYTL, Vladimír a kol. Příručka provozovatele čistírny odpadních vod. 2. vyd. Líbeznice: Medim pro SOVAK ČR, ©2012. x, 209 s. ISBN 978-80-87140-26-0.
  • ŠVEHLA, Pavel, TLUSTOŠ, Pavel a BALÍK, Jiří. Odpadní vody. Vyd. 2., přeprac. V Praze: Česká zemědělská univerzita, katedra agrochemie a výživy rostlin, 2007. 142 s. ISBN 978-80-213-1716-1.

Aj. (viz Online katalog Národní knihovny ČR: https://aleph.nkp.cz/cze/nkc )

K otázce toaletního papíru v odpadních vodách si můžete přečíst následující články:

O nakládání s odpadní vodou v obcích a domácnostech (+ soběstačné domy) pojednávají mimo jiné následující dokumenty a články:

  • BALOUN, Jiří et al. Vodní hospodářství obcí: příručka pro obce. 2. upravené a rozšířené vydání. České Budějovice: Česká společnost vodohospodářská ČSSI, 2016. vi, 207 stran. ISBN 978-80-260-8346-7.
  • Decentralizované nakládání s odpadními vodami: odborný seminář a výstava. Brno: ARDEC, [200-]- . Sborník odborného semináře.

  • ROZKOŠNÝ, Miloš a kol. Domovní čistírny odpadních vod. Vyd. 1. V Brně: ZO ČSOP Veronica, 2010. 39 s. ISBN 978-80-87308-07-3.
  • ZAJONCOVÁ, Dana, ed. Přírodní čištění vody. 2., upr. vyd. Hostětín: ZO ČSOP Veronica - Centrum Veronica, 2010. 15 s. ISBN 978-80-87308-10-3.
  • MLEJNSKÁ, Eva et al. Extenzivní způsoby čištění odpadních vod. Vyd. 1. Praha: Výzkumný ústav vodohospodářský T.G. Masaryka, 2009. 119 s. ISBN 978-80-85900-92-7.
  • HUDEC, Mojmír. Pasivní rodinný dům: proč a jak stavět. 1. vyd. Praha: Grada, 2008. 108 s. Profi & hobby; 133. ISBN 978-80-247-2555-0.
  • ŠÁLEK, Jan, ŽÁKOVÁ, Zdeňka a HRNČÍŘ, Petr. Přírodní čištění a využívání vody v rodinných domech a rekreačních objektech. 1. vyd. Brno: ERA, 2008. viii, 115 s. 21. století. ISBN 978-80-7366-125-0.
  • KOUŘIL, Milan. Kořenové čistírny: alternativní způsob nakládání s odpadními vodami: (informační brožura pro obce, soukromníky a zemědělce). V Českých Budějovicích: [Attavena], 2006. 24 s. ISBN 80-86778-22-3.
  • ŠÁLEK, Jan a TLAPÁK, Václav. Přírodní způsoby čištění znečištěných povrchových a odpadních vod. 1. vyd. Praha: Pro Českou komoru autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) vydalo Informační centrum ČKAIT, 2006. 283 s. Technická knižnice. ISBN 80-86769-74-7.

V případě podrobnějších a odborných otázek v tomto oboru se můžete obrátit například na Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka: https://www.vuv.cz/index.php/cz/kontakty