Odorik z Pordenone

Text dotazu

Dobrý den, v knize Kunský, Josef: Čeští cestovatelé I.(1961)je první kapitola věnovaná Odorikovi z Pordenone (Český Marco Polo), je tam i ukázka nazvaná Z Odorikova cestopisu - nikde jsem však nenašla, odkud v souvislosti s touto ukázkou autor Kunský čerpal. V záhlaví knihy nejsou žádné prameny. Jedná se o jeho vlastní překlad z nějaké latinské předlohy? Nebo čerpal z nějakého do té doby vydaného českého překladu? Zjistila jsem, že první český překlad byl částečný a vyšel v časopise Širým světem (1944), ucelený překlad udělal až F. Gel a vyšlo to pod názvem Já bratr Oldřich Čech z Furlánska(asi 1958 vlastním nákladem? a 1962) a nově v překladu F. Gela a R. Kocourka pod názvem Cesta do říše Velkého chána (1998). Děkuju za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

máte pravdu, autor v knize Čeští cestovatelé / Josef Kunský ; Vladimír Justl: Spisovatelé na cestách. Praha : Orbis, 1961. opravdu neuvádí použitou literaturu ani překladatele Odorikova cestopisu.
Podle báze AUT Národní knihovny, http://aleph.nkp.cz/F/FKL5SIUB3QMYJASJNX5EYAKPM61MMPR6H8KCRXHUTCIK36XQI1-17926?func=scan&scan_code=AU&scan_start=kunsk%C3%BD+josef,
 se autor knihy Josef Kunský  RNDr., DrSc., profesor geomorfologie a fyzického zeměpisu, narodil  6.10.1903 v Sušici, zemřel 21.9.1977.
Protože kniha vyšla v roce 1961 v nakladatelství Orbis a toto nakladatelství zaniklo po roce 1989, nevíme zda má někde uložený archiv anebo jestli byste se mohla s Vaším dotazem obrátit na pamětníky.

V bázi NKC Národní knihovny jsme nalezli 4 záznamy o knihách týkající se Odorica z Pordenone:
http://aleph.nkp.cz/F/EID23VTX8SM8KJ8F1SHVFGM76ITLGB6H8QNRIB2483H5XVT51D-16753?func=find-acc&acc_sequence=00022701

Nalezli jsme rovněž  sborník příspěvků z mezinárodní konference : http://www.nkp.cz, báze NKC :
[Č.záznamu: 001807427]
Odorik z Pordenone - z Benátek do Pekingu a zpět : setkávání na cestách Starého světa ve 13.-14. století : sborník příspěvků z mezinárodní konference, Plzeň, 13.-14. listopadu 2006 = Odoric of Pordenone - from Venice to Peking and Back : meetings on the roads of the Old World in the 13th-14th centuries : proceedings of the international conference, Pilsen, 13th to 14th November 2006 / editoři Petr Sommer, Vladimír Liščák. -- Praha : Centrum medievalistických studií (CMS) : Filosofia, 2008. -- 286 s.,  vydaný v nakladatelství Filosofia Filosofického ústavu AV ČR.
Doporučujeme Vám proto obrátit se buďto na tuto instituci, http://knihovna.flu.cas.cz/cs/ anebo přímo na Centrum medievistických studiíí Karlovy university v Praze, http://cms.flu.cas.cz/old/index2.html.