Odmítnutí mimořádné služby v rámci branné povinnosti z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání

Text dotazu

Dobrý den,
platí stále, že podle zákona (v případě stavu ohrožení) může občan České republiky odmítnout vykonávat mimořádnou vojenskou službu v rámci branné povinnosti z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání?

Odpověď

Dobrý den,

odmítnutí mimořádné služby z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání by mělo být podle zákona Zákon č. 585/2004 Sb. Zákon o branné povinnosti a jejím zajišťování (branný zákon) možné.

Čerpali jsme z aktuálního znění zákona podle úprav uvedených v zákoně č. 47/2016 Sb. ze dne 13. ledna 2016,
kterým se mění zákon č. 585/2004 Sb., o branné povinnosti a jejím zajišťování (branný zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony

§ 6

Odmítnutí mimořádné služby z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání

(1) Voják v záloze může odmítnout vykonávat mimořádnou službu z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání

a) do 15 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o schopnosti občana vykonávat vojenskou činnou službu vydaného při odvodním řízení,

b) do 15 dnů ode dne účinnosti vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu;

vojákovi, který odmítne vykonávat mimořádnou službu, zaniká branná povinnost.

(2) Odůvodněné prohlášení o odmítnutí výkonu mimořádné služby se podává písemně příslušnému krajskému vojenskému velitelství. V prohlášení se uvede jméno nebo jména, příjmení, rodné číslo a adresa místa pobytu vojáka a adresa pro doručování podle správního řádu; podpis na prohlášení musí být úředně ověřen.

(3) Krajské vojenské velitelství předá prohlášení vojáka v záloze o odmítnutí výkonu mimořádné služby do 10 dnů od jeho doručení obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností příslušnému podle místa pobytu vojáka v záloze. Krajské vojenské velitelství zapíše informaci o odmítnutí výkonu mimořádné služby do vojenské evidence k údajům vedeným o vojákovi v záloze, který prohlášení o odmítnutí učinil.

 (4) Občan, který jako voják v záloze odmítl vykonávat mimořádnou službu, podléhá za stavu ohrožení státu nebo válečného stavu pracovní povinnosti podle zákona o zajišťování obrany České republiky.

Přechodná ustanovení

§ 39

…….

(2) Vojáci nebo odvedenci, kterým vznikla branná povinnost podle dosavadních právních předpisů, se dnem nabytí účinnosti tohoto zákona považují za vojáky v povinné záloze.

Formulář k odmítnutí není zákonem stanoven.

Zdroje:

*https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-585

*https://acr.army.cz/vycvik-a-nasazeni/zalohy-ozbrojenych-sil-cr-124974/

*https://www.vojenskerozhledy.cz/kategorie-clanku/kazdy-ma-pravo-odmitnout-pacifismus-registrovane-cirkve-a-nabozenske-spolecnosti

*https://www.epravo.cz/top/zakony/sbirka-zakonu/zakon-ze-dne-13-ledna-2016-kterym-se-meni-zakon-c-5852004-sb-o-branne-povinnosti-a-jejim-zajistovani-branny-zakon-ve-zneni-pozdejsich-predpisu-a-dalsi-souvisejici-zakony-20950.html