Odepsané knihy

Text dotazu

Dobrý den, když se v knihovně vyřadí, odepíšou knihy a nabídnou se někomu jinému, jak dlouho se pak má čekat? Je nějaká čekací doba, po kterou je nutné čekat, než se knihy definitivně zlikvidují jako nepotřebné, dají do sběru, atd.?
Děkuji pěkně

Odpověď

Dobrý den,

prohledali jsme odpovídající legislativu, tedy především knihovní zákon č. 257/2001 Sb. a příslušné vyhlášky. Tyto dokumenty nestanovují lhůtu, po kterou je nutné knihy nabízet nebo do kdy se mají zlikvidovat. Otázku jsme také položili Knihovnickému institutu, který své stanovisko vyjádřil ve starším dotazu týkajícím se nabídkové povinnosti při revizi knihovního fondu viz http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/vyrazene-jednotky-pri-revizi-knihovniho-fondu-nabidkova-povinnost. Čili dobu, po kterou knihovna nabízí knihy vyřazené z vlastního fondu, si každá knihovna určuje sama.

 

Pro inspiraci Vám můžeme nabídnout příklad Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, která si čekací dobu stanovila na jeden měsíc, viz http://knihovna.phil.muni.cz/wp-content/uploads/2013/09/vyrazovani_dokumentu_FF.pdf - (čl. 2.3, odstavec 5)

 

 

 

Použité zdroje

http://ipk.nkp.cz/[…]/Zakon257.htm

https://ikaros.cz/webova-st[…]-na-nabidky-vyrazenych-knih

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

Praha

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

30.01.2018 11:28

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu