Oddlužení, osobní bankrot

Text dotazu

Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit s výběrem knih k bakalářské práci na téma řešení osobního úpadku oddlužením (historie, vysvětlení pojmů, insolvenční návrh a jeho náležitosti, způsob řešení oddlužení, jiné řešení úpadku). Moc Vám děkuji za Vaši pomoc.

Odpověď

Níže naleznete pár tipů na vhodné dokumenty k Vašemu tématu jak z fondu VŠE, tak také z internetu. Většina dokumentů má volně přístupné plné texty. Doporučuji Vám také prohlédnutí seznamů použité literatury u jednotlivých vysokoškolských kvalifikačních prací jako inspiraci pro případné další relevantní materiály k Vašemu tématu.

Při hledání Vašeho tématu, jak na volném webu, tak např. i v rámci Souborného katalogu VŠE (http://library.vse.cz) doporučuji použít např. termíny:

oddlužení

osobní bankrot

insolvenční řízení fyzických osob

insolvenční zákon

Příklady tištěných publikací ve fondu CIKS VŠE

Hásová, Jiřina a kol. Zákon o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon): komentář. Vyd. 1. V Praze: C.H. Beck, 2010. xxi, 1100 s. Beckova edice komentované zákony. ISBN 978-80-7400-320-2.

Hásová, Jiřina a Moravec, Tomáš. Insolvenční řízení. Vyd. 1. V Praze: C.H. Beck, 2013. 262 s. Právní praxe. ISBN 978-80-7400-459-9.

Insolvenční zákon a předpisy související; Nařízení Rady (ES) o úpadkovém řízení: komentář. Vyd. 2. Praha: Wolters Kluwer Česká republika, 2013. xxiii, 1246 s. Komentáře Wolters Kluwer. Kodex. ISBN 978-80-7357-243-3.

Insolventnost. Český Těšín: Poradce, 2009. 224 s.

Maršíková, Jolana a kol. Insolvenční zákon s poznámkami, judikaturou, nařízením Rady ES 1346/2000 a prováděcími předpisy, ve znění zákonů č. 69/2011 Sb. a č. 73/2011 Sb. Praha: Leges, 2011. 793 s. Glosátor. ISBN 978-80-87212-75-2.

Pachl, Lukáš, ed. Insolvenční zákon s judikaturou. Praha: Wolters Kluwer Česká republika, 2011. 484 s. Řada zákony s judikaturou. ISBN 978-80-7357-675-2.

Richter, Tomáš. Insolvenční právo. 1. vyd. Praha: ASPI, 2008. 471 s. ISBN 978-80-7357-329-4.

Schelleová, Ilona. Úvod do insolvenčního práva. Vyd. 1. Ostrava: Key Publishing, 2007. 94 s. Ekonomie. ISBN 978-80-87071-54-0.

Spotřebitelský úvěr: zákon s komentářem. Český Těšín: Poradce, 2011. 224 s.

Zelenka, Jaroslav a kol. Insolvenční zákon: (zákon č. 182/2006 Sb.): poznámkové vydání s důvodovou zprávou a nařízením Rady ES 1346/2000. Praha: Linde, 2007. 687 s. ISBN 978-80-7201-657-0.

Příklady vysokoškolských kvalifikačních prací VŠE (plné texty jsou dostupné v rámci Souborného katalogu VŠE - http://library.vse.cz)

Černá, Martina. Osobní a rodinné finnance a aktuální finanční krize. Praha, 2009. Vedoucí práce Luboš Smrčka.

Koubková, Jana. Půjčky a dluhy. Praha, 2009. Vedoucí práce Pavel Pokorný.

Kristejnová, Veronika. Dluhy občanů a jejich důsledky. Praha, 2012. Vedoucí práce Luboš Smrčka.

Krišica, Ondřej. Zadlužení českých domácností a institut oddlužení. Praha, 2009. Vedoucí práce Luboš Smrčka.

Kubátová, Klára. Trendy v zadlužování českých domácností. Praha, 2012. Vedoucí práce Miroslav Tuček.

Mastná, Markéta. CHUDOBA A PŘEDLUŽENOST ČESKÝCH DOMÁCNOSTÍ. Praha, 2010. Vedoucí práce Magdalena Kotýnková.

Pappová, Martina. Oddlužení v českém a americkém právu. Praha, 2009. Vedoucí práce Jiřina Hásová.

Tomasková, Hana. Insolvenční zákon v praxi - osobní bankrot. Praha, 2013. Vedoucí práce Jan Hejda.

Richterová, Šárka. Oddlužení - způsob řešení úpadku. Praha, 2011. Vedoucí práce Jiřina Hásová.

Suchá, Jana. Půjčky, zadluženost českých domácností a insolvenční zákon. Praha, 2011. Vedoucí práce Luboš Smrčka.

Šabatka, Jiří. Způsoby řešení úpadku fyzických osob v ČR. Praha, 2012. Vedoucí práce Luboš Smrčka.

Švec, František. Vliv finanční gramotnosti na předluženost domácností. Praha, 2012. Vedoucí práce Dan Šťastný.

Vobejdová, Ivana. Řešení úpadku fyzických osob v podmínkách České republiky. Praha, 2013. Vedoucí práce Lukáš Pfeifer.

Zemanová, Magdaléna. Insolvenční zákon - nové způsoby řešení úpadku dlužníka. Praha, 2007. Vedoucí práce Jiřina Hásová.

Příklady volně dostupných online zdrojů

Insolvenční zákon (Business Center)

http://business.center.cz/business/pravo/zakony/insolvencni/

Insolvenční zákon (Ministerstvo spravedlnosti České republiky)

http://insolvencni-zakon.justice.cz/

Insolvenční rejstřík

https://isir.justice.cz/isir/common/index.do

Můj Bankrot CZ: vše o osobních bankrotech

http://www.muj-bankrot.cz/

Způsoby oddlužení

http://www.mesec.cz/specialy/financni-gramotnost/zpusoby-oddluzeni/