Oddělení pro mládež

Text dotazu

Dobrý den,

zajímalo by mě zda existuje nějaká směrnice či doporučení pro zřizování
oddělení pro mládež či úseku, jež by byl v knihovně vyčleněn mládeži od 15
let.

Odpověď

Dobrý den,

směrnice týkající se služeb knihoven pro mládež je k dispozici například na stránkách IFLA v rámci sekce "Libraries for Children and Young Adults Section" (http://www.ifla.org/en/libraries-for-children-and-ya) pod názvem "Guidelines for Library services for Young Adults"
(http://www.ifla.org/en/publications/revised-guidelines-for-library-services
-for-young-adults).

Stránka nabízí ještě další zajímavý dokument "Web 2.0 and Library Services for Young Adults"
(http://www.ifla.org/en/publications/web-20-and-library-services-for-young-a
dults), který obsahuje informace o možnostech využití nástrojů Web 2.0 a sociálních médií v práci s mládeží v jakémkoliv typu knihovny - veřejné, školní, speciální nebo akademické.

K uvedené problematice se také vztahují následující dokumenty, které jsme nalezli v Katalogu Knihovnické literatury NK ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/kkl), kde také případně zjistíte informace o jejich dostupnosti v Knihovně knihovnické literatury NK ČR (http://knihovnam.nkp.cz/sekce.php3?page=04_knihovna_knihovnicke_literatury.
htm):

KVAPIL, Miloš. Informační a knihovnické služby pro dospívající. In: Duha. -- ISSN 0862-1985. -- Roč. 15, č. 4 (2001), s. 21.

Bibliotheksarbeit für Jugendliche : Entwicklung und Erprobung neuer Konzepte. Bd. 3, Konzepte, Erfahrungen und Nebenwirkungen eines Projektes / Bearb. von Ilona Glashoff und Rita Schmitt, ; unter Mitarbeit von Brit Bosecke und Marlies Müller. Berlin : Deutsches Bibliotheksinstitut, 1997.
362 s. (Dbi-Materialien ; 162). ISBN 3-87068-962-5.

JONES, Patrick; GORMAN, Michele; SUELLENTROP, Tricia. Connecting young adults and libraries : a how-to-do-it manual for librarians. New York :
Neal-Schuman, 2004. 438 s. (How-to-do-it manuals for librarians ; no. 133).
ISBN 1-55570-508-1.

ANDERSON, Sheila B. Extreme teens : library services to nontradicional young adults. Westport : Libraries Unlimited, 2005. 175 s. (Libraries Unlimited professional guides for young adult librarians, ISSN 1532-5571). ISBN 1-59158-170-2.

Children and Young People : Library Association guidelines for public library services / Ed. by Catherine Blanshard. London : Library Association Publishing, 1997. 61 s. ISBN 1-85604-209-X.

BLANSHARD, Catherine. Managing Library Services for Children and Young People : a practical handbook. London : Library Assoc. Publ., 1998. 203 s.
ISBN 1-85604-226-X.

VAILLANCOURT, Renée. Managing young adult services : a self-help manual. New York : Neal-Schuman, 2002. xix, 141 s. (Teens @ the library series). ISBN 1-55570-434-4.