Odborná kniha o minerálech (prvcích, včetně stopových prvků) - jako nutrientů a v lidském těle

Text dotazu

Dobrý den, se známou paní z Knihkupectví Kopp se nám nepodařilo najít jedinou knihu na toto téma, proto Vás chci poprosit o pokus o nalezení, pokud možno ne moc staré knihy (myslím, že však to bude minimálně deset let, protože již dlouhou dobu nové knihy sleduji).
Děkuji Vám.

Odpověď

Dobrý den,
s dotazy specifického zaměření se můžete v rámci služby Ptejte se knihovny obracet také na jiné knihovny, které jsou do tohoto projektu zapojeny. Jejich přehled naleznete na adrese http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny, ve formuláři pro zadání dotazu si jednu z těchto knihoven můžete vybrat. Pro Váš dotaz by byly vhodné především tyto knihovny: Národní lékařská knihovna (http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/narodni-lekarska-knihovna/) a Zemědělská a potravinářská knihovna (http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/zemedelska-a-potravinarska-knihovna-ustav-zemedelskych-a-potravinarskych-informaci/).

Knihy k Vašemu dotazu jsme hledali v Souborném  katalogu ČR (dostupný na adrese http://aleph.nkp.cz/F/). Bohužel nejsme odborníky v této oblasti, proto vám nemůžeme zajistit, že knihy, které jsme vyhledali, skutečně pokrývají Vámi hledané téma. Pro zajištění maximální možné relevance by bylo dobré se obrátit na jednu z výše uvedených knihoven v rámci služby Ptejte se knihovny. příp. se pokusit v uvedených zdrojích dohledat dokument. Hledání "neznámé" knihy je nejlepší pomocí klíčových slov, např. minerál, stopové prvky, lidské tělo + jejich kombinace. Při vyhledávání můžete také použít zástupný znak* , který umožňuje rozšíření hledaného výrazu, např. mineral* bude nalezeno minerál, minerály, minerální, apod.

Záznamy ze Souborného katalogu ČR:
* Zdraví lze koupit: přehled vitaminových, minerálních, dietních přípravků, bylinných čajů a sirupů, rostlinných a živočišných výtažků, včelích produktů a sportovní výživy s jejich složením a působením na lidský organizmus. 1999. 1. vyd. Brno: Pharmak Press, 1999. 636 s. ISBN 80-902698-0-X.
Klíčová slova: vitamíny * minerální látky * výživa * minerály * stopové prvky * potravinové doplňky * dietní přípravky * bylinné čaje * rostlinné čaje * včelí produkty * léčivé přípravky * Česká republika

* Zdravotní důsledky zátěže lidského organizmu cizorodými látkami z potravinových řetězců v roce 1997: odhad přívodu vitaminů a minerál. látek z potravin určených pro zvláštní výživu. 1. vyd. Praha: SZÚ, 1998. 61 s.tab.gr.
Klíčová slova: hygiena * hygiena potravin * nemoci * potravinové řetězce * řetězce potravinové

* Janča, Jiří. Co nám chybí: kovy, jiné prvky a vitamíny v lidském těle. Dopl. a rozš. vyd. Praha: Eminent, [1997]. 124 s.
Klíčová slova: vitaminy * stopové prvky *  minerální látky -- metabolické účinky

* Fořt, Petr. Zdraví a potravní doplňky: souhrnný přehled potravních doplňků pro racionální výživu a péči o zdraví: při jakých potížích je užívat, hodnocení jejich účinnosti, doporučené denní dávky: vitaminy, minerální látky, beta-glukany, aminokyseliny, mozkové nutrienty, byliny, řasy, chrupavky, propolis, ovosan a další. Vyd. 2. Praha: Euromedia Group, 2011. 398 s. ISBN 978-80-86938-96-7.
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201108/contents/nkc20112189988_1.pdf

* Hanke, Eva a Wegner, Ernst. Zinek: nová vitalita pro vaše tělo. Vyd. 1. Praha: Ivo Železný, 2001. 114 s. Alternativní cesty ke zdraví; sv. 7. Knížky dostupné každému; sv. 172. ISBN 80-240-1847-0.
Klíčová slova: zinek *  potraviny * výživa člověka * zdraví * hygiena výživy * péče o zdraví * stopové prvky -- fyziologické účinky

* Hrabica, Miroslav. Prvky a vitaminy trochu jinak, aneb, Cesta životem. Vyd. 1. Zlín: TIGRIS, 1996. 62 s. ISBN 80-86062-00-7.
Klíčová slova: lidské tělo * stopové prvky * vitaminy

* Zachar, Dušan. Humánna výživa II. 1. vyd. Zvolen: Technická univerzita vo Zvolene, 2004. 217 s. ISBN 80-228-1293-5.
Klíčová slova: aminokyseliny * antioxidanty * bílkoviny *  minerální látky *  sacharidy *  tuky *  učebnice *  vitaminy *  výživa člověka * živiny

* Calder, Philip C., ed., Field, Catherine J., ed. a Gill, Harsharnjit S., ed. Nutrition and immune function [online]. Wallingford: CABI Pub. in association with the Nutrition Society, C2002. Frontiers in nutritional science; no. 1 [cit. 2012-10-25]. ISBN 0-85199-583-7. Dostupné z: http://www.cabi.org/CABeBooks/default.aspx?site=107&page=45&LoadModule=PDFHier&BookID=133
Klíčová slova: alergie *  antioxidanty *  fyziologie člověka *  imunita *  imunitní systém *  infekce *  metabolizmus *  minerální látky *  potraviny *  probiotika *  vitaminy *  výživa člověka *  živiny
Pozn.: elektronická kniha z licencovaných zdrojů přístupných pro uživatele knihoven, které mají zaplacený přístup, viz záznam v Souborném katalogu ČR

Dále Vám doporučujeme sledovat produkci takto lékařsky zaměřeného tématu v katalogu Národní lékařské knihovny (www.nlk.cz). Zdroje vytvářené NLK je možné prohledávat v portálu MEDVIK, kde naleznete také záznamy článků (http://www.medvik.cz/bmc/index.do).

Doufáme, že Vám vyhledané záznamy nebo alespoň odkázané informační zdroje pomohly.