OCLC

Text dotazu

Dobrý den,
i přes velikost OCLC objevuji velký nedostatek informací v českém jazyce o této organizaci. Bohužel má angličtina není dostatečná.
Prosím Vás, jaký je současný stav služeb OCLC?
Moc Vám děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

OCLC=Online Computer Library Center (OCLC: Worldwide, member-driven library cooperative) je neziskové sdružení nabízející počítačově orientované služby knihovnám, vzdělávacím organizacím a jejich uživatelům. Knihovní informační síť OCLC propojuje více než 10 000 knihoven z celého světa. Knihovny využívají OCLC pro katalogizaci, meziknihovní výpůjčky, rozvoj fondů, bibliografické ověřování a hledání odkazů.

OCLC jako světové centrum knihoven poskytuje své služby a produkty knihovnám, vytváří a udržuje největší sdílený katalog na světě nazvaný WorldCat (Online Public Access Catalog = OPAC).

"Systém OCLC, který zahrnuje katalogizaci, meziknihovní výpůjční službu, dodávku dokumentů, referenční služby a elektronické publikování, přináší knihovnám a jejich uživatelům integrovaný přístup k navigaci v záplavě informací. OCLC dále poskytuje bibliografické informace, výtahy a úplné texty knihovnám, studentům, fakultám, vědcům a dalším zájemcům pracujícími s informacemi. Mezi důležité aktivity OCLC patří věda a výzkum. Na tuto oblast je vyčleňováno množství prostředků, ze kterých je financován výzkum a publikování vědeckých prací [OCLC, 2009, Membership and Members Council]“.

Další, souhrnné informace o bázi OCLC naleznete v článku Aktuální výzkumné směry a aktivity OCLC autorky M.Svozilové z časopisu KnihovnA plus, ze kterého jsme citovali výše.

http://knihovna.nkp.cz/knihovnaplus111/svozil.htm

Národní knihovna v současnosti již není předplatitelem této báze, můžete však v naší databázi knihovnické literatury KKL nalézt literaturu v češtině s informacemi o bázi OCLC, http://aleph.nkp.cz/F/S9TFSF39RT6JKARY2DCCRJY3GRXCX6KFA7XC82TS2YEG2LJXMD-28423?func=file&file_name=base-list. Zadáním názvu OCLC do vyhledávacího formuláře a zfiltrováním na češtinu získáte 50 záznamů, včetně informací o možné výpůjčce.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

14.10.2014 09:07

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu