ochrana zvířat

Text dotazu

Shanim nejake podklady ohledne prav zvirat,filozofie prav zvirat, legislative pro ochranu zvirat,... Chtela bych se tedy zeptat, zda by se u Vas dalo neco s touto tematikou sehnat??

Odpověď

Dobrý den!

K tématice, která Vás zajímá, se vztahují například tyto knihy z fondu Knihovny města Hradec Králové:

Gray, John. Slamění psi : o lidech a jiných zvířatech.  Praha: Dokořán, 2004. 244 s.

            ISBN 80-86569-74-8.

Sládek, Jozef. Aby přežili rok 2000.   Martin: Osveta, 1989. 163 s.

Oppová, Alice, Vačkář, Petr. Hlas pro němou tvář.   Praha : ANIMAL GLOBE, 2000. 69 s. ISBN 80-238-5286-8.

Jejich jest království : výbor z knih o etickém chování vůči zvířatům a jejich osudu.  Sestavil a předmluvou doplnil Jan Čejka ; [přeložil Viktor Faktor].   Praha: Práh, 2005. 141 s. ISBN 80-7252-112-8.

Singer, Peter. Osvobození zvířat.  Praha: Práh, 2001. 259 s. ISBN 80-7252-042-3.

Spurná, Jana, Dousek, Jiří. Zájmové chovy a ochrana zvířat. Praha: LexisNexis CZ, 2004. 94s. ISBN 80-86199-88-6.

Zákony k ochraně přírody a zákony týkající se ochrany zvířat máme v plném znění u nás v knihovně (papírové - Sbírka zákonů, elektronická databáze Aspi), jsou to například tyto zákony:

Zákon č.246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání

Zákon č.115/2000 Sb., Zákon o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy

Zákon č.114/1992 o ochraně přírody a krajiny

Zákon č.16/1997 Sb.o podmínkách dovozu a vývozu ohrožených druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin a dalších opatřeních k ochraně těchto druhů a o změně a doplnění zákona České národní rady č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů

Zákon č.166/1999 Sb. o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon)

Zákon č. 449/2001 Sb.o myslivosti

Zákon č.100/2004 Sb. o ochraně druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin regulováním obchodu s nimi a dalších opatřeních k ochraně těchto druhů a o změně některých zákonů (zákon o obchodování s ohroženými druhy)

Také Vám posílám odkazy na zajímavé internetové stránky s touto tématikou:

Práva zvířat - http://cs.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%A1va_zv%C3%AD%C5%99at

                                   http://www.svobodazvirat.cz/

                                   http://www.differentlife.cz/animalsright.htm

Mají zvířata vědomí? - http://sagan.blog.cz/0901/maji-zvirata-vedomi-maji-vedomi-formy-zivota-jine-nez-clovek

Nadace na ochranu zvířat - http://www.ochranazvirat.cz/11/czech/rubrika/ochrana-a-prava-zvirat/