ochrana starých tisků

Text dotazu

Dobrý den,
jaké jsou prosím nejzákladnější podmínky pro uchovávání/skladování starých tisků? - teplota, světlo, klimatizace, vlhkost, atd. Existuje k tomu nějaká metodika nebo základní literatura? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

vhodné skladovací podmínky pomáhají zpomalit proces rozkladu dokumentů. Na degradaci knihovních materiálů se podílí několik faktorů.

1)            Biologické – nejrůznější mikroorganismy, hmyz, hlodavci či mikroskopické houby (plísně)

2)            Fyzikální a chemické faktory – nízká či vysoká teplota ve skladovacích prostorách, vlhkost, světlo (UV záření), prach, plynné zplodiny apod.

3)            Budovy – neoptimálně projektované

Dodržováním vhodných skladovacích podmínek lze významným způsobem ovlivnit proces degradace materiálů, aby se vyloučila hlavní rizika působení negativních parametrů klimatu na skladované fondy.

Doporučené parametry klimatu pro knihovní fondy v Národní knihovně ČR najdete v tabulce, kterou jsme přiložili do přílohy.

Další podrobné informace na toto téma naleznete na webu Národní knihovny ČR: https://www.nkp.cz/o-knihovne/odborne-cinnosti/sprava-a-ochrana-fondu

Přílohy