Ochrana proti slunci v létě - vhodná textilní látka

Text dotazu

Mám čerstvé popáleníny (z vaření) na předloktí u zápěstí a také svělou pokožku -2. nejsvětlejší typ. Nepřichází v úvahu nosit v létě krátké rukávy, ochrana opalovacím krémem je pro mne problematická. Uvažuji, že se budu chránit oblečením s dlouhými rukávy, někde jsem četla, že vlna a hedvábí neposkytují dostatečnou ochranu, jinde pak psali, že oblečení z merino vlny poskytuje dostatečnou ochranu proti slunci, že propustí pouze 2 procenta paprsků. Chci nosit úplety z obyčejné vlny, pokud možno tmavě modré, úplety z hedvábí tělové barvy, šaty z tmavě modrého popelínu, také se chci zeptat na, jestli pokud použiji fáčovinu z bavlny , šifon z bavlny a hedvábí v dvojité vrstvě, jakou mi to poskytne ochranu proti slunci a jakou ochranu proti propouštění slunečních paprsků poskytuje vlněný úplet (ne z merino vlny). Předpokládám pohyb v létě v takovém oblečení v autě (jednou týdně 1 a půl hodiny v kuse 2x denně mezi 10 a 16 hodinou, pěšky venku mezi 10 a 16 hodinou 3x týdně ne více než 15 minut v kuse. Pocení mi nevadí piji hodně. Mám si spálená místa v takovém oblečení podložit ještě tmavou keprovou tkaninou?

Odpověď

Dobrý den,

předem bych chtěl upozornit, že nemám lékařské vzdělání. Všechny informace obsažené v odpovědi a zdroje na ně odkazující doporučuji konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem.

Pro kvalitu tkaniny chránící před slunečním zářením tkaniny lze využít standard zvaný UPF (ultraviolet protection factor), který udává jakou propustnost UV záření látka má. Tento zájem o vlastnosti tkanin pochází z Austrálie [STANFORD, 1997; COMMONWEALTH OF AUSTRALIA, 2020]. O označování produktů, které chrání před slunečním zářením, můžete najít v mnoha publikacích [GAMBICHLERA, ROTTERDAMA, ALTMEYERA, HOFFMANN, 2001; GAMBICHLER, LAPERRE a HOFFMANN, 2006 nebo DOWNS a HARRISON, 2018]. Doporučení, jak se můžete před slunečním zářením chránit, naleznete na stránkách nadace The Skin Cancer Fundation, které se týkají barvy, vlastnosti tkanin, střihu, aktivit na slunci provozovaných atp. nebo na stránkách e-shopů, které prodávají tento typ oblečení [HÁJEK, 2020; WHAT, 2023].

Použité zdroje

VRÁNKOVÁ, Karolína. Oblečení proti slunci. Respekt [online]. Praha: Economia, 2009, 19. 7. 2009 [cit. 2023-05-02]. ISSN 1801-1446. Dostupné z: https://www.respekt.cz/[…]/obleceni-proti-slunci

STANFORD, D. Rating clothing for sun protection: current status in Australia. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology [online]. 1997, 8(1), 12-17 [cit. 2023-05-02]. ISSN 09269959. Dostupné z: doi:10.1016/S0926-9959(96)00101-8

COMMONWEALTH OF AUSTRALIA, Australian Radiation Protection and Nuclear Safety Agency. Australian sun protective clothing. ARPANSA [online]. Commonwealth of Australia, [2020] [cit. 2023-05-02]. Dostupné z: https://www.arpansa.gov.au/[…]/au-standard

GAMBICHLER, Thilo, Sebastian ROTTERDAM, Peter ALTMEYER a Klaus HOFFMANN. Protection against ultraviolet radiation by commercial summer clothing: need for standardised testing and labelling. BMC Dermatology [online]. 2001, 1(1) [cit. 2023-05-02]. ISSN 1471-5945. Dostupné z: doi:10.1186/1471-5945-1-6

GAMBICHLER, T, J LAPERRE a K HOFFMANN. The European standard for sun-protective clothing: EN 13758. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology [online]. 2006, 20(2), 125-130 [cit. 2023-05-02]. ISSN 0926-9959. Dostupné z: doi:10.1111/j.1468-3083.2006.01401.x

DOWNS, N.J. a S.L. HARRISON. A comprehensive approach to evaluating and classifying sun-protective clothing. British Journal of Dermatology [online]. 2018, 178(4), 958-964 [cit. 2023-05-02]. ISSN 1365-2133. Dostupné z: doi:10.1111/bjd.15938

Sun-Protective Clothing: A Safe, Simple Way to Keep the Rays at Bay. Skin Cancer Foundation [online]. c2023 [cit. 2023-05-02]. Dostupné z: https://www.skincancer.org/[…]/

HÁJEK, Petr. Co je to UPF a jak souvisí s šaty a ochranou před sluncem. Magazín Top-ArmyShop [online]. Semily: Safety Agency, 2020, 06. 01. 2020 [cit. 2023-05-02]. Dostupné z: https://www.top-armyshop.cz/magazin-ufp-saty-ochrana-slunce

What is UPF clothing? A sun protective clothing guide. Suntect.com [online]. [cit. 2023-05-02]. Dostupné z: https://www.suntect.com/what-is-upf-clothing