Ochoz-skloňování

Text dotazu

Buďte zdrávi,

pěkně prosím, proč Ochoz u Brna není muž?

Děkuji za laskavou pozornost a případného znalce prosím o poučení.

Odpověď

Dobrý den,

Váš dotaz jsem přeposlala Jazykové poradně Ústavu pro jazyk český AV ČR a dostala tuto odpověď:

"pokud věci dobře rozumíme, ptá se tazatel(ka) na mluvnický rod uvedeného pojmenování. Ve všech příručkách, které má jazyková poradna ÚJČ k dispozici, je obec Ochoz u Brna uvedena jako pojmenování rodu mužského, nikoli ženského. Je možné, že skloňování podle ženského vzoru žije v lidové mluvě (oproti mužskému sklonění ve spis. jazyce), takových případů je mnoho, ale motivaci odchylného skloňování zpravidla není možno spolehlivě zjistit."