obsahuje ČNB abstrakty o dílech

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jesli národní bibliografie obsahuje i abstrakty o dílech. Žadné jsem nenašla, tak nevím jestli pouze o některých, nebo vůbec, děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
některé záznamy dokumentů v České národní bibliografii (ČNB) skutečně obsahují anotace. Anotace se vyskytují pouze u některých starších záznamů, dělaly se jen v určité době a převáděly se do on-line katalogu jen pokud byly na lístku. Bohužel v dnešní době již nevíme, podle jakých kritérií se vybíraly tituly pro anotace.

Uvádíme Vám příklady některých titulů, které anotace mají:
* BREETT, Vladimír. Molière. 1. vyd. Praha: Orbis, 1967. 257 s. Proměny. Velká řada; sv. 2.
Resume: Monografie představující první českou práci o velkém francouzském komediografovi. Soustřeďuje se vedle dramat i na Molièrovu tvorbu hereckou a režijní. Poutavě jsou zde podány i vzrušené dramatické životní osudy Molièrovy. Výklad díla je podáván na pozadí současného dění politického a v souvislostech společenských, ideových a literárních. Autorovi se zde takto podařilo podat věrný obraz Molièrovy doby a charakterizovat ve zkratce její nejdůležitější myšlenkové a umělecké tendence. Práce je doplněna reprodukcemi dobových rytin, kreseb a dokumentů.

* Foerster, Josef Bohuslav. Eva: opera o 3 jednáních na text skladatelův podle námětu Gabriely Preissové. 3. vyd., 1. vyd. v SNKLHU. Praha: SNKLHU, 1954. 71, [1] s. Operní libreta. Řada 1; sv. 10.
Resume: Libreto k opeře, po prvé uvedené r. 1899, přináší kromě textu hudební a dramatický rozbor, vysvětlující rozdíly mezi Foerstrovými operně hudebními představami a činoherní předlohou.

 V současné době se již resumé k publikacím nevytváří, ovšem u nových publikací (odborného či populárně-naučného charakteru) se můžete velmi často u záznamu setkat s naskenovaným obsahem titulu, např.:
* Montefiore, Sebag, Jones, Dan a Renton, Claudia. 101 světových hrdinů: hrdinové nehrdinské doby. 1. vyd. Praha: Deus, 2008. 320 s. ISBN 978-80-87087-40-4.
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200811/contents/nkc20081824346_1.pdf

* Lenderová, Milena. A ptáš se, knížko má--: ženské deníky 19. století. Vyd. 1. Praha: Triton, 2008. 355 s., [24] s. obr. příl. ISBN 978-80-7254-956-6.
Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200806/contents/nkc20071711970_1.pdf

Podle obsahů lze také vyhledávat,   v poli "Údaje pro vyhledávání" stačí vybrat "slova z obsahu".