obsah lékařského kufříku

Text dotazu

Za první republiky v 20. století měl tradici rodinný nebo vesnický doktor. Takový lékař měl i doktorský kufřík, který nosil sebou. Co všechno mohlo být jeho základním obsahem?

Odpověď

Dobrý den,

zatímco v dnešní době jsou lékařské pohotovostní kufříky nebo kabely "typizované", o tom, co obsahoval doktorský kufřík nebo spíš lékařská brašna venkovského doktora v minulých dobách, moc dochovaných zpráv není. Nejspíš by se našly zmínky v beletrii, zatím se nám ale bohužel  nepodařilo  žádné najít. Záleželo s největší pravděpodobností  na tom, o jaký region venkovský doktor pečoval, jaká byla skladba obyvatel, jaké nemoci byly častější, zda se jednalo o např. horský terén, kde mohly být častější zlomeniny nebo omrzliny apod.

Patrně kufřík obsahoval injekční stříkačky, sterilizátor, pinsety, léky, obvazy. Tak se o kufříku, který byl odcizen z auta na Fochově třídě v Praze v lednu 1940, psalo v Národní politice.

Národní politika o tři roky zpátky, tedy v roce 1937, uvádí jako zajímavost nový maďarský vynález pro lékaře a to první pomoc v holi. "Je to vzhledem docela švihácká hůl poněkud mohutnější linie, která stisknutím knoflíku odhalí své nitro, v němž je lékařská brašna, opatřená vším, čeho třeba ku první pomoci při neštěstí. V duté holi se dá uskladnit 25 různých lékařských pomůcek, jako jsou obvazy, desinfekční prostředky a chirurgické nástroje..."

Dnes je popsán kufřík, který byl navržen podle požadavků privátních lékařů a stomatologů, aby co nejvíce odpovídal jejich potřebám, takto:

vnitřní uspořádání je promyšleno do nejmenších detailů; kufry jsou odolné proti prachu, vodě, mají být dobře dezinfikovatelné, hmotnost plně naloženého je 12 - 13 kg.

Obsah kufru: resuscitační vak se dvěma maskami (dospělí, děti), kyslíková inhalační maska pro dospělé, kyslíková inhalační maska pro děti, manuální odsávačka pro odsávání z úst a trachey, tři ústní vzduchovody, dvě nazofaryngeální kanyly CH 22 a CH 28, rozvěrač úst, nůžky na rozstřižení oděvu, škrtidlo ovládané jednou rukou, šest sterilních intravenózních flexil různých velikostí, dvě náplasti k fixování intravenózních kanyl, šest sterilních stříkaček (2 ml, 5 ml, 10 ml), šest sterilních jehel (žluté a modré), dvě infúzní soupravy, jedna cívka náplasti, deformační tlakoměr, fonendoskop, neurologické kladívko, pár sterilních rukavic, diagnostická svítilna, obvazový materiál, nůžky na obvazy, dvě obinadla šířky 6 cm, dvě fixační obinadla šířky 6 cm, dva rychloobvazy, pět krytí ran, sortiment náplastí.

Vhodnou další součástí kufříku je kyslíková láhev naplněná kyslíkem.

https://www.omniprax.cz/index.php?k=101

Lékařská pohotovostní brašna slouží především pro přímou potřebu lékaře při ošetření nemocných při návštěvní službě. Její základní náplň je stanovena oborovou normou ON 84 6635.

Výjimečně lze z ní vydat nemocnému nutně potřebný lék...

Pohotovostních lékárniček a lékařských brašen se má plně využívat při návštěvní službě v místech vzdálených od pohotovostní lékárenské služby. Podle povahy hlášeného onemocnění je třeba jejich obsah případně doplnit vhodnými léky z ordinace.

Čerpáno z:

HERAL, Václav. Příručka obvodního lékaře. Praha: Avicenum, 1986. s. 135. http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:e61c93a0-5ac0-11e3-bc9f-5ef3fc9bb22f

Pohotovostní lékařská brašna musí obsahovat k  ošetření převazové nůžky, sterilní nůžky, sterilní pinzetu, peén, dezinfekční roztok /spray/ k ošetření okrajů rány, roztok /fyziologický/, Peroxyd k výplachu rány, indiferentní mast /exkoriace/, antiseptický nebo antibiotický zásyp /framykoin, Brevicid/, baličky sterilní gázy, sterilní i nesterilní obinadla různé šíře, Martinovo gumové obinadlo k zatažení končetiny, igelitovou folii k uzavřeni otevřeného pneumothoraxu, náplast širší a úzkou, náplast se sterilním polštářkem.

Doporučují i MS" tubus k umělému dýcháni z úst do úst.

Čerpáno z:

KRYL, Lubomír. Praktikum z tělovýchovného lékařství. Praha: SPN, 1990.  s. 138. http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:8dedf7f0-b1a5-11e3-87a3-001018b5eb5c

Pro porodní báby určoval obsah brašny výnos z 12.5.1932 č. 10007, viz odkaz https://is.muni.cz/th/52283/lf_b/Bakalarska_prace_-_Jana_Ruzickova.txt