obsah kruhu nebo kruznice

Text dotazu

Dobry den, chtel bych se zeptat, jestli vyraz: obsah kruznice, ma smysl? Osobne bych rekl ze ano. Zaroven bych rekl, ze obsah kruhu i kruznice je totozny.

Je pravda, ze kruznice je definovana jako mnozina bodu ktere maji od daneho bodu stejnou (rovnou) vzdalenost, zatimco kruh, je definovan jako mnozina bodu ktere maji od daneho bodu rovnou nebo mensi vzdalenost. Jak je to u elipsy? Existuje analogicke pojmenovani kruznice-kruh, elipsa-? (je pak nesmysl mluvit o obsahu elipsy?)

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Obsah kružnice je nesmyslné tvrzení, protože kružnice je jenom křivka. Kruh je naopak plošný útvar, takže u ně lze vypočítat obsah. Stejně tak elipsa je plošný útvar, takže u ní lze vypočítat obsah.

Obsahem rozumějte plochu.

Ekvivalentem kružnice je eliptická křivka. Zjednodušeně řečeno se jedná jenom o křivky, a proto lze vypočítat pouze jejich obvod a ne obsah.

Jen pro zajímavost, v trojrozměrném prostoru je prostorovým tělesem koule, resp. elipsoid, u těchto těles lze mluvit o ploše a objemu.

Ještě bych Vám doporučil k prostudování následující publikaci, kterou si můžete prostudovat u nás v knihovně:

POMYKALOVÁ, Eva. Matematika pro gymnázia: planimetrie. 4. upr. vyd. Praha: Prometheus, 2000. Učebnice pro střední školy. ISBN 80-7196-174-4. Záznam dostupný z: https://vufind.techlib.cz/Record/000004460

Už tomu rozumíte? V případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit.