Obsah knihy Křest sv.Vladimíra

Text dotazu

Obsah knihy Křest sv.Vladimíra

Odpověď

Dobré odpoledne,
k Vašemu dotazu: Křest sv.Vladimíra vznikal v letech 1852-1855. Havlíček stihl napsat jen 10 zpěvů. Skladba zůstala ve své době nedokončena. Vydána byla posmrtně r.1876. Autor se opíral o námět převzatý z Nestorova letopisu (Nestor-ruský spisovatel, sestavil r.1113 soubor letopisů, tzv. Pověst dávných let), kde se píše o tom, jak
ruský kníže Vladimír nařídil utopit v Dněpru sochu pohanského boha Peruna. Car Vladimír posílá drába k bohu Perunovi, aby mu na jeho svátek zahřměl. Perun si však stěžuje na těžkou službu u cara a vyhovět mu nechce. Za svou neposlušnost má být Perun souzen. Je zatčen a vržen do šatlavy, ale zjistí se, že nemůže být souzen normálním soudem, a tak je postaven před soud vojenský, který ho odsoudí. Po utopení Peruna v Dněpru nastává v zemi bezbožnost, svět je ale pořád stejný. Vše zůstalo při starém...Jenom církev byla nespokojená a šla si stěžovat carovi....-kdyžs nám zabil pánaboha, opatř nám jiného! Sejde se ministerská rada a rozhoduje, koho dosadí za nového boha. Každý prosazuje toho svého. Na nového boha je uveřejněn konkurz, všechny církve se předhánějí v tom, která je nejcírkvovatější. Tímto zpěvem, nazvaným Konkurs, Křest končí. Do svých poznámek si Havlíček poznamenal k dalším zpěvům- "Bitva rozhodující mezi katolíky a Řeky"." "Křest.Konec.Veselost."

Obsah díla Křest sv.Vladimíra najdete v mnoha publikacích, které jsou určené jako pomoc pro studenty (Školní četba na dlani, Kniha literárních obsahů...) atd.
Rozbory konkrétních děl v nich můžete také nalézt. Knihovny mají tyto publikace v hojné míře k dispozici.

                                             Pěkný podvečer přeje  Bc.H.Myslivcová
                                                                             Informační středisko, Knihovny města Hradce Králové