Obraz Václava Brožíka

Text dotazu

Obraz Václava Brožíka Císař Rudolf II. u svého alchymisty. Tento obraz je obsažen v katalogu k výstěvě souborného díla Václava Brožíka z roku 2003, ale není uvedeno, kde se originál obrazu nachází, je možné to zjistit?

Odpověď

Dobrý den,
na konci téže knihy v "Katalogu oleje a vybrané kresby" na straně 236 jsou k obrazu "Císař Rudolf II. u alchymisty" uvedeny následující informace:
"76/ Císař Rudolf II. u alchymisty, 1881  olej, plátno značeno vpravo dole, V.Brožík. 1881.
1903 v majetku Roberta Stuarta v New Yorku nezvěstné, pravděpodobně soukromá sbírka v USA Literatura (...) Kresebná studie: Národní galerie v Praze - inv. č. DK 1011."
(BROŽÍK, Václav a BLAŽÍČKOVÁ-HOROVÁ, Naděžda, ed. Václav Brožík: (1851-1901): Národní galerie v Praze, Valdštejnská jízdárna, Praha 2003. Praha: Národní galerie v Praze, 2003. s. 236)

Z výše uvedeného vyplývá, že obraz byl ještě počátkem 20. století součástí soukromé sbírky v New Yorku, v současné době není jeho majitel znám. Národní galerie v Praze vlastní pouze kresebnou studii uloženou pod výše uvedeným inventárním číslem.