Obnova kroje

Text dotazu

Dobrý den, pokud chce vesnice dohledat a obnovit původní oděv obyvatelstva jak má postupovat ? Od jistých časů se na většině území používá kroj kyjovský, kde tedy začít pátrat po kroji původním, na koho se obrátit ? Dá se obrátit přímo na etnologický ústav AV ČR ?

Odpověď

Dobrý den,

pro zjišťování podoby kroje pro konkrétní místo se určitě můžete obrátit na některý z etnologických či etnografických ústavů nebo oddělení. Např.:

Etnologický ústav AV ČR - http://www.eu.avcr.cz/cs/o-nas/oddeleni/oddeleni-historicke-etnologie/

Etnografický ústav Moravského zemského muzea v Brně - http://www.mzm.cz/etnograficky-ustav/

Pravděpodobně velice vstřícní jsou v etnografickém oddělení Slováckého muzea v Uherském Hradišti -http://www.slovackemuzeum.cz/

  

Inspirovat by Vás mohl též článek:

PAŠKOVÁ, Iva. Nadšení knihovnice mohou závidět. Dobrý den s kurýrem [online]. 26. 1. 2016 [cit. 2019-26-06]. Dostupné z: http://www.idobryden.cz/kultura/nadseni-knihovnice-mohou-zavidetrn/241c66a5-c0ee-11e5-bc31-005056ab0011/.

 

V rámci pátrání bychom si dovolili Vám doporučit dohledání veškerých literárních i uměleckých pramenů, které se vztahují k danému místu.

 

Na českém území je řada muzeí i soukromých sbírek, které mají ve svých sbírkách kroje, možná by se něčeho dalo dopátrat i přes správce těchto sbírek, např.:

Muzeum lidových krojů Kněževes - https://www.mestys-knezeves.cz/muzeum-lidovych-kroju-/

Národopisná expozice Národního muzea - https://www.nm.cz/historicke-muzeum/ceska-lidova-kultura

Potomákovo muzeum krojů - http://www.popovice.cz/obec/kulturni-dedictvi/potomakovo-muzeum-kroju

Obor

Antropologie, etnografie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

25.06.2019 15:18

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu