obměna redakce MF Dnes

Text dotazu

Dobrý den,
prosím, nevíte jak se obměnila poúnorová redakce Mladé fronty, když ji zestátnilo a vedlo ÚV KSČ? Jde mi o to, jestli musela odejít celá redakce, nebo došlo jen k částečné obměně a jakou úlohu v této roli hraje V.V.Bernášek (šéfredaktor?).
Stačí velice stručně, jen pro můj rozhled k požadované školní práci

Odpověď

Dobrý den,

deník Mladá fronta prošel vývojem jako většina periodik v tehdejším Československu. Doporučujeme následující knihy, které mnohé o deníku Mladá fronta prozradí:
HOŘEC, Jaromír, SÍGL, Miroslav. Generace 45. Praha: Riopress, 1997. ISBN 80-85611-42-2.

V knize je abecední jmenný přehled lidí, kteří pracovali v Mladé frontě v letech 1945 - 1950. U hesla Vladimír Bernášek je poznámka, že pracoval v letech 1945-1948 jako zahraničně politický redaktor MF.
HOŘEC, Jaromír. Poválečná léta. Vzpomínky zakladatele Mladé fronty. Praha: Mladá fronta, 2010. ISBN 978-80-204-1797-8. S.283-4: "Jaromíru Hořcovi bylo teprve 23 let, ale jeho autoritu vedoucího jsme uznávali všichni, ...bylo 7. března 1950, kdy musel z rozhodnutí nejvyšších stranicko-mocenských orgánů Jaromír Hořec opustit redakci a milovanou práci v ní,...".
S.278-279: 7. března 1950 na redakční schůzi bylo řečeno Hejzlarem (?), " ...aby MF plnila skutečně dobře svoje poslání,...tak jednou z cest k nápravě je změna vedení Mladé fronty...Z původní redakce Mladé fronty jsem tu zůstal skoro poslední. Grossman, Morák, Listopad, Fleischmann odešli, byli umlčeni, nebo se rozlétli do světa. (Ale i méně známí redaktoři jako ekonom Gruber, sociolog Baumann, sporťák Průdek opustili již dříve Mladou frontu, když usoudili, že ta budoucí bude mít s původní málo společného)...Můj odchod cítili jistě mnozí jako předzvěst vlastního. Měli pravdu. V nejbližší prověrce se pokračovalo v “ očistném procesu", který prosazovalo stranicko-svazácké náčelnictvo...V Mladé frontě vyšla na první straně krátká zpráva: "Předsednictvo ÚV KSČ odvolalo usnesením ze dne 6. března soudruha Jaromíra Hořce z funkce šéfredaktora Mladé fronty...."
Patnáct let vydavatelství a nakladatelství Československého svazu mládeže Mladá fronta 1945-1960. Praha: Mladá fronta, 1960.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mlad%C3%A1_fronta ; tento zdroj neověřujeme
"Idea vzniku mládežnického vydavatelství vznikla během 2. světové války v ilegálním Hnutí mládeže za svobodu. K tomu účelu si vyhlédli tiskárnu v Panské ulici v Praze, kde byl za války vydáván nacistický deník Der Neue Tag a která původně patřila významnému německému deníku Prager Tagblatt, v květnu 1945 ji obsadili a začali vydávat vlastní deník. Název Mladá fronta byl inspirován předválečným časopisem levicových studentů Mladá kultura. V první redakci Mladé fronty byli například divadelní a literární kritik Sergej Machonin, režisér Jan Grossman, šéfredaktorem se stal básník Jaromír Hořec, kulturní rubriku vedl František Listopad. V redakci pracovali nestraníci, komunisté, sociální demokrati, národní socialisté i lidovci. Současně nové nakladatelství začalo vydávat týdeník My 45, literární měsíčník Generace, studentský časopis Středoškolák a časopis Junáci, vpřed.
Nestrannost deníku čím dál více vadila vládnoucí komunistické straně. Po zestátnění tiskáren se v roce 1953 Mladá fronta stala účelovým zařízením při Ústředním výboru Československého svazu mládeže (ÚV ČSM),... V roce 1970 se deník Mladá fronta stal orgánem ÚV Socialistického svazu mládeže, který byl jeho přímým vydavatelem...
Další zdroje, které máme k dispozici, o osobě V.V.Bernáška nepíší, pouze heslo v databazi AUT - Národní autority na www.nkp.cz :
Záhlaví Bernášek, Vladimír V., 1925-1957
Biograf.údaje Narozen 1925, zemřel 5.9.1957 v Praze. Novinář, prozaik, překladatel z angličtiny.
Do jaké míry měl vliv na obměnu redakce, bohužel informace nemáme. Zdá se, že se ale redakce obměňovala postupně, viz citovaný text výše. Doporučujeme i např. Národní archiv ČR https://www.nacr.cz/o-nas/kontakty.