oblíbenost žánrů, žebříčky čtenosti

Text dotazu

dobry den, chtel bych se dopatrat, jak vypada zebricek nejoblibenejsich kniznich zanru
v nasi zemi (napr, romany pro zeny, nabozenska literatura, sf a f, poezie, historicka literatura, literatura faktu, kucharky, biografie...) mozna zanr je silne slovo... nejsem si jist, z jakeho zdroje by se tohle dalo urcit, ale pokud jsou delany nejake rocni souhrny prodanych knih, pripadne pokud nejake souhrny diky svym katalogum delaji i knihovny v zavislosti na vypujcenych dilech pokud by nic takoveho nebylo mozne najit v souhrnem tvaru, rad bych videl primo tyto zebricky - nejak bych se s tim "popral" - teda pokud nejake podobne zebricky vychazeji (pokud ne rocni, tak treba i mesicni) dekuji za odpoved

Odpověď

Dobrý den, žánrové žebříčky, pokud jsme zjistili, bohužel neexistují. Je však k dispozici několik žebříčků a statistik.
V nedávné době proběhl průzkum čtenářství, obsahuje ale převážně kvantitativní informace,prezentaci výsledků najdete zde:

http://skip.nkp.cz/KeStazeni/Tyden07/Cteni-prezen-tiskovka.ppt#263,1,Čtenáři

http://skip.nkp.cz/akcTyden07.htm

V roce 2004 proběhla anketa o nejoblíbenější knihu, s poměrně velkým počtem účastníků, takže i zde lze něco zjistit: http://www.mojekniha.cz/ .

Dále existuje řada žebříčků prodeje knih, a výpůjček v knihovnách. Přehled každý měsíc (z různých knihoven a knihkupectví) přináší časopis Grand Biblio (http://www.grandbiblio.cz/). Časopis je zdarma k dostání ve většině knihoven.
Na internetu najdete:
Žebříček nejprodávanějších titulů na stránkách Svazu českých knihkupců a
nakladatelů:
http://www.sckn.cz/content/ladder.php - zde jsou týdenní žebříčky, ale dále je zpracování za delší období, včetně ročních - viz info.

Některé další:
Městská knihovna v Praze: www.mlp.cz TOP 50

Knihkupectví:
http://www.kosmas.cz/ - Nejprodávanější
http://www.pemic.cz/dnn/
http://www.neoluxor.cz/

Před několika lety byly také v NK zpracovány statistiky nejpůjčovanějších knih (podle několika hledisek). Výsledky vám mohu poslat, máte-li zájem, ale
- je tu značný vliv našich fondů a čtenářů - knihy k půjčování jsou v NK výběrově, převážně si u nás půjčují studenti, takže v žebříčcích vede naučná a odborná literatura, což se jeví poněkud zavádějící.
Možná by v tomto ohledu stála za zvláštní dotaz Městská knihovna v Praze - má velký fond knih pro absenční výpůjčky.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

28.12.2007 14:20

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu