Oblečení pro děvčátka v 50. letech

Text dotazu

Zajímalo by mě, jaké oblečení nosila 6. letá děvčátka v 50. letech. Moje dcerka dostala za úkol na vánoční besídku připravit obleček ne téma \"Když byla babička malá\".

Odpověď

Doporučuji následující monografie z fondu Studijní a vědecké knihovny
Plzeňského kraje:

SOMMER, Petr a KUCHAŘ, Karel. Jedeme na prázdniny. Praha : vydavatelství vnitřního obchodu, 1959. 80 s. - signatura 918145. Zde fotografie dětí v dobových oděvech.

Oděvní katalog komunálních podniků : zima 1953. Praha : Ministerstvo místního hospodářství, 1953. 62 listů. - signatura 21600-2. Zde modely č. 182-184 na věk 7-12 let.

Dále doporučuji prostudovat dobové zábavní časopisy, např. Žena a móda, který máme pod signaturou 6387 od roku 1949 do 1980, po roce 1981 pod signaturou 36A848.

Na ukázku zasílám přehled dalších dokumentů, které nejsou ve fondu Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, ale odpovídají Vašemu dotazu (výstup z databáze Česká národní bibliografie), neřazeno:

Pour la jeunesse 1952. -- [Praha : Orbis, 1951 (Orbis 2]). -- [12] s. barev. obr. příl. ; 4°

Katalog dětského oblékání / Zprac. kol. zaměstnanců Výzkum. úst. výtvarné hodnoty, ekonomie a technologie místní výroby. -- Praha : SEVT, 1954 (Knihtisk, z.z. 01). -- [3] s. : 22 s. barev. obr. příl. ; příč. 8°. --

Letní vzory / Řídí red. kruh ; Ved. red. [a úvod:] Jožka Tenczová-Kalousová. -- Praha : Výbor čs. žen, 1958 (Svoboda). -- 36, [1] s. ; 8°. -- (Příručky časopisu Žena a móda ; Roč. 1958. Čís. 3)

Chystáme se do školy / Sest. Petr Sommer a Josef Dlabal ; Spoluprac. [kol.] ; Kreslili Josef Bidlo, Libuše Dejmalová ... [a j.] ; Dětské kresby: Mirek Lomíček a Ivo Marek ; Fot. Věra Křížová, J. Otto ... [a j.]. -- Praha : Vydav. vnitř. obch., 1959 (Nový Bydžov : Jiskra). -- 96 s.

Dětem na jaro. -- Praha : Čs. svaz žen a Textilní tvorba, n.p., [1951] (Svoboda 2). -- 37, [1] s. : [1] příl. ; 4°. -- (Příručky časopisu Žena a móda ; Čís.7)

Děti v létě. -- [Praha : Rudé právo, 1951 (Svoboda 2]). -- 37, [ 3] s. : 2 s. příl. ; 4°. -- (Příručky časopisu Žena a móda ; Čís. 8)

Dětem do školy. -- Praha : Čs. svaz žen : Textilní tvorba, n.p., 1951 (Svoboda 2). -- 38, [2] s. : 2 s. příl. ; 4°. -- (Příručky časopisu Žena a móda ; Čís. 10)

Pleteme pro děti do 6 let / [Úv.] Naše děti [naps.] H[ana] H[oudková]. -- Praha : Výbor čs. žen, 1954 (Svoboda). -- [1], 38, [3] s. ; 4°. -- (Příručky časopisu Žena a móda ; Čís. 1/24)

Odívání : Zima 1959 : Módní katalog / Red. Jana Kaucká ; Fot.: TEPS MH, B. Parbus, C. Radnický ... [a j.]. -- Praha : TEPS místního hosp., 1959 (Svoboda). -- 108 s. ; 4°

Šijeme dětem od 2-12 let / Ved. red. J. Tenczová ; Spoluprac.: V. Růžková [a j.]. -- Praha : Čs. svaz žen : Textilní tvorba, n.p., [1950] (Svoboda 2). -- 37 s. ; 8°. -- (Příručky časopisu Žena a móda ; Čís. 3)

Šijeme a pleteme dětem. -- Praha : Čs. svaz žen : Textilní tvorba, n.p., 1951 (Svoboda 2). -- 39, [1] s. : [2] s. příl. ; 4°. -- (Příručky časopisu Žena a móda ; Čís. 11)

Odívání : Jaro 1957 : Módní katalog / Red. Zdeňka Fuchsová ; Nakreslily M. Dřízhalová, M. Höferová ... [a j.] ; Fot.: TEPS MMH, B. Barbus, J. Kolín ... [a j.]. -- Praha : Min. místního hosp., 1957 (Svoboda). -- 108 s. ; 4°

Jedeme na prázdniny / Sest. Petr Sommer a Karel Kuchař ; Naps. [kol.] ; Kreslili Miloš Nesvadba a Ivo Šedivý ; Fot. Věra Křížová a Jindřich Otto. -- Praha : Vydav. vnitř. obch., 1959 (Nový Bydžov : Jiskra). -- 80 s. ; příč. 8°. -- (Knižnice Dětského domu ; Sv. 1)

Pleteme pro děti : [Sborník] / Red. [a úv.:] Jožka Tenczová-Kalousová ; [Barev.] kresby: D. Pavlíková, L. Dejmalová. -- Praha : Výbor čs. žen, 1959 (Svoboda). -- 38 s. ; 8°. -- (Příručky časopisu Žena a móda ; R. 1959. Čís. 2)

Odívání : Módní katalog : Léto 1955 / Red. Zdeněk Veselý ; Milada Netušilová: Nástup nové směny, [úv.] ; Modely kreslily M. Dřízalová a E. Němcová ; Fot.: V. Rosegnal a O. Rybák. -- Praha : Min. místního hosp., 1955 -- 104 s.

Pleteme pro děti. -- Praha : Výbor čs. žen, 1956 (Svoboda). -- 37, [3] s. ; 4°. -- (Příručky časopisu Žena a móda ; Roč. 1956. Čís. 1)

Odívání : Módní katalog. Zima 1956 / Nakreslily M. Dřízhalová, H. Höferová ... [a j.] ; Fotografie: TEPS MMH - B. Parbus, J. Kolin ... [a j.]. -- Praha : Min. místního hosp., 1956 (Svoboda). -- 115 s. ; 4°

Odívání : Módní katalog. Léto 1957 / Red. Jana Kaucká ; Kresby: M. Dřízhalová, H. Höferová .. [a j.] ; Fot.: TEPS MMH - B. Parbus, J. Kolín ... [a j.]. -- Praha : Min. místního hosp., 1957 (Svoboda). -- 105, [3] s. ; 4°

Odívání : Podzim 1957 : Módní katalog / Red. [a úvod] Tři dny čs. módy 1957 [naps.] Jana Kaucká ; Kresby: M. Dřízhalová, H. Höferová ... [a j.] ; Fot.: TEPS MMH, B. Parbus ... [a j.]. -- Praha : Min. místního hosp., 1957 (Svoboda). -- [6], 103, [1] s. ; 4°

Šijeme, pleteme dětem / Řídí red. kruh ; Ved. red. [a úvod]: Jožka Tenczová-Kalousová. -- Praha : Výbor čs. žen, 1957 (Svoboda). -- 36, [1] s. ; 8°. -- (Příručky časopisu Žena a móda ; Roč. 1957. Čís. 4)