Oblečení do Národního divadla

Text dotazu

Prosím o radu: Poprvé v životě jdeme do Národního divadla na operu, strašně se těším, ale nevím, co si vzít na sebe a co si obout.

Odpověď

Dobrý den,
do klasických "kamenných" divadel a koncertních síní jsou vhodné tmavý oblek pro pány a krátké šaty pro dámy. Klasická volba je malá večerní neboli "malé černé", krátké šaty (od poloviny lýtek ke kolenům i mírně nad) jednoduchého
střihu, nebo koktejlky.

Praktické pro denní nošení i do společnosti jsou například pouzdrové šaty, úzkého střihu, které dokonale obepínají postavu. Při slavnostních příležitostech lze použít šaty prádlového stylu, na ramínka, z jemných materiálů, splývavých, volnějších, často zakončených rozšířením nebo volány.
Pro společenské šaty platí, že by si žena měla vybrat, jestli odhalí nohy, nebo ramena a dekolt.

Kostým je zcela rovnocenný společenským šatům a není třeba se ostýchat vzít si ho i na slavnostní příležitosti. Kalhotový kostým je již stejně společensky přijatelný jako kostým se sukní. Na večer může být kostým ozdobený broží a s atraktivním topem. Kalhoty pro společenské akce by měly mít puky, tím dávají najevo, že jde o společenský úbor. Materiál i střih musí být dostatečně výjimečný, aby bylo zřejmé, že si žena bere kalhoty zcela vědomě jako večerní úbor. Co se týče barev, u šatů i kostýmů jsou vhodnější tmavší barvy, kostým může mít jemný proužek.

Klasickou dámskou botou vhodnou k večerním příležitostem je lodička, uzavřená bota s elegantním profilem. Lodičky mají plnou špičku i patu, a i když boční vykrojení a vysoké podpatky jim dávají vzrušující napětí, svou uzavřeností jsou uměřené a "cudné", takže se hodí k šatům, dlouhé sukni, kalhotám, krátké sukni i ke kostýmu. Střevíce s volnou patou nebo dokonce otevřenou špiškou nejsou považovány za stejně společenské jako lodičky; ukazují "příliš mnoho", a proto nejsou určeny na vysoce společenské akce.
Tam bychom měli dát přednost uzavřeným botám. Punčochy jsou povinnou součástí oblečení. S botami ladí i kabelka, případně další doplňky. Ty by měly opravdu jen doladit celkové vzezření osobnosti, stejně jako parfém (večer je možné zvolit těžší parfém). Stejně tak líčení může být výraznější, aby v uměleém osvětlení obličej vynikl. Rukavice jsou častým doplňkem dámských společenských šatů, ke krátkým šatům si bereme rukavice krátké.
Hodí se více k šatům na ramínka nebo bez ramínek než k šatům s rukávy. Žena v rukavičce podává i ruku, jsou-li součástí večerní toalety, svléká je jen při jídle.

Použité zdroje:

ŠPAČEK, Ladislav. Nová velká kniha etikety. Praha: Mladá fronta, 1998. 268 s. ISBN 978-80-204-1954-5.

SMEJKAL, Vladimír; BACHRACHOVÁ, Hana. Velký lexikon společenského chování.
Praha: Grada Publishing, 2007. 354 s. ISBN 978-80-247-1560-5.