objem generovaných dat

Text dotazu

Měl bych dotaz, zdali existuje nejaka studie, nebo alespon podkladova data, pro zodpovezeni otazky, jak roste pocet generovanych dat v organizacich (typicky informacnimi systemy) v zavislosti na vyvoji v case. Jestli se da rici, ze v soucasne dobe se uklada (a hlavne dale analyzuje a zpracovava) vice (i zbytecnych) dat nez tomu bylo pred dvema tremi lety.

Odpověď

Dobrý den, naše knihovna je zaměřena spíše humanitním směrem, ze všech oborů nabízí všeobecné a encyklopedické informace. Tomuto zaměření odpovídá i skladba nabízených licencovaných databází. Technicky zaměřených databází máme pouze omezené množství, některé jsou součástí databáze Ebsco a ScienceDirect. Ve zmíněných databázích se nám však, bohužel, nepodařilo dohledat studii, která by uváděla přehled celkového množství generovaných dat a trendy v daném oboru.
Taktéž Online katalog Národní knihovny: http://sigma.nkp.cz/cze/nkc a databáze Články v českých novinách, časopisech a sbornících:
http://sigma.nkp.cz/cze/anl případnou studii na dané téma nenabízejí.

Výsledek svého zkoumání, které se týkalo množství ukládaných dat, zveřejnila v roce 2003 universita v Californii, Berkeley:
http://www.pcworld.com/article/113170/stored_data_doubles_in_three_years.html
 Dle článku se počet uložených dat od přelomu století zdvojnásobil.

Článek o uložených datech, které nejsou více užívány:
http://www.theregister.co.uk/2007/05/15/computer_storage_excess/

Doporučujeme Vám směřovat Váš dotaz na knihovnu technického směru, neboť zde mají k dispozici více zdrojů daného zaměření. V rámci služby Ptejte se knihovny je možné kontaktovat Státní technickou knihovnu.
Volně na internetu můžete vyhledávat odborné články například v databázi Google Scholar: http://scholar.google.cz/ .

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

29.04.2009 12:18

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu