Objednávání beletrie, meziknihovní služba

Text dotazu

Dobrý den. Mohu si v knihovně objednat přes meziknihovní výpůjční službu beletrii?

Odpověď

Dobrý den, meziknihovní služby patří mezi služby základní a v zákoně č, 257/2001 Sb. jsou charakterizovány jako "soubor výpůjčních, informačních a reprografických služeb, které mezi sebou uskutečňují knihovny s cílem zpřístupnit svým uživatelům knihovní dokumenty bez ohledu na místo jejich uložení".
Dále je v tomto zákoně uvedeno v §14
"Pokud v knihovním fondu knihovny není knihovní dokument, jehož zpřístupnění si její uživatel vyžádal, má provozovatel této knihovny (dále jen "žádající knihovna") povinnost v rámci meziknihovních služeb požádat provozovatele jiné knihovny o zprostředkování tohoto knihovního dokumentu, popřípadě o poskytnutí informace o něm (dále jen "dožádaná knihovna")"
Z výše uvedeného vyplývá, že knihovny nerozhodují o tom, co lze meziknihovní službou objednat, pouze to musí být dokument, který v knihovně není k dispozici (výpůjčka exempláře jiným čtenářem není důvod k objednání meziknihovních služeb). O půjčení vždy rozhoduje knihovna, která byla požádána, u beletrie mohou být různá omezení (např. z MS je vyjmuta beletrie vydaná v posledních několika letech, beletrie, která je hodně žádaná v knihovně, atd.). Každá knihovna, která nemůže dokument půjčit, má za povinnost sdělit tuto informaci knihovně, která žádanku meziknihovních služeb poslala.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

05.03.2008 12:48

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu