Objednávání beletrie, meziknihovní služba

Text dotazu

Dobrý den. Mohu si v knihovně objednat přes meziknihovní výpůjční službu beletrii?

Odpověď

Dobrý den, meziknihovní služby patří mezi služby základní a v zákoně č, 257/2001 Sb. jsou charakterizovány jako "soubor výpůjčních, informačních a reprografických služeb, které mezi sebou uskutečňují knihovny s cílem zpřístupnit svým uživatelům knihovní dokumenty bez ohledu na místo jejich uložení".
Dále je v tomto zákoně uvedeno v §14
"Pokud v knihovním fondu knihovny není knihovní dokument, jehož zpřístupnění si její uživatel vyžádal, má provozovatel této knihovny (dále jen "žádající knihovna") povinnost v rámci meziknihovních služeb požádat provozovatele jiné knihovny o zprostředkování tohoto knihovního dokumentu, popřípadě o poskytnutí informace o něm (dále jen "dožádaná knihovna")"
Z výše uvedeného vyplývá, že knihovny nerozhodují o tom, co lze meziknihovní službou objednat, pouze to musí být dokument, který v knihovně není k dispozici (výpůjčka exempláře jiným čtenářem není důvod k objednání meziknihovních služeb). O půjčení vždy rozhoduje knihovna, která byla požádána, u beletrie mohou být různá omezení (např. z MS je vyjmuta beletrie vydaná v posledních několika letech, beletrie, která je hodně žádaná v knihovně, atd.). Každá knihovna, která nemůže dokument půjčit, má za povinnost sdělit tuto informaci knihovně, která žádanku meziknihovních služeb poslala.