objasnění původu slova

Text dotazu

Prosím o objasnění původu a zvyklosti užívání a jeho předpokládaného vzniku slova "crcat". Děkuji Veselá

Odpověď

Vážená paní ( …),

děkujeme za dotaz. Slovo "crcat", případně "crcať" se objevuje v různých jazycích a nářečích. Slovník nespisovné češtiny uvádí tento výklad:

crcat se s něčím - udělat něco s obtížemi či pracně, párat se s něčím. "Crcali se s tou korekturou celej tejden, já bych to příště dal někomu jinýmu. - Na ten vejlet jsme se crcali stárou Karosou, nemělo to ani vopěrky."

V tomto významu jej pak najdeme např. v hantecu či v ostravském nářečí.

Slovenské "crčat" se pak překládá jako "crčet", tedy "téct". "Crčat" v tomto významu se také objevuje např. v nářečí Spálovska.

Pro erudovanější odpověď Vám doporučuji obrátit se na Jazykovou poradnu ÚJČ AV ČR:

http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html

Použité zdroje

HUGO, Jan. Slovník nespisovné češtiny: argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost : historie a původ slov. Praha: Maxdorf, c2006. ISBN 80-7345-086-0.

JANEČEK, Pavel. Ostravsko-český slovník: zejména pro Čech obyvatele, nejvíce pak pro města hlavního obyvatele, ku pochopení lepšímu dělného lidu prostého. Ostrava: Repronis, 2005. Ostravica. ISBN 80-7329-089-8.

ONDŘEJ, Antonín. Nářečí Spálovska. Spálov: Městys Spálov, 2007. ISBN 978-80-254-0623-6.

http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Hantec