Objasnění pranostiky

Text dotazu

Dobrý den, nalezla jsem květnovou pranostiku: O svatém Duše choď ještě v kožiše. Nemá být správně o sv. Duši? Děkuji

Odpověď

Vážená paní,

nejedná se o sv. Duši, ale o sv. Ducha, který je součástí sv. Trojice (Otec, Syn a Duch Svatý). Svatodušní svátky (též Letnice) se řadí mezi pohyblivé, tj. nemají pevně stanovené datum, ale pohybují se podle ustanovení Velikonoc v daném roce.              Nalezli jsme tyto pranostiky:

Na svatého Ducha nesvlékej kožicha; po svatém Duchu nezbavuj se kožichu.                                                                      Prší-li o svatém Duše, bývá po něm málo suše. (Müllerová, 2010, s. 103)                                                                                    Na svatý Duch do vody buch! (Kovářová, 2003, s. 169)

Použité zdroje

KOVÁŘOVÁ, Stanislava. Pranostiky pro každý den. Olomouc: Alda, 2003, 172 s. ISBN 80-85600-83-8.

Velká kniha českých pranostik. Praha: Plot, 2010, 231 s. ISBN 978-80-7428-032-0.