Obezita typu Věstonická Venuše

Text dotazu

Dobry den.
Chtel bych se zeptat, jak se medicinsky oznacuje hromadeni adiposni tkane v urcitych castech lidskeho tela, takove jake je pozorujeme napr. na modelu Vestonicke Venuse nebo na telech zen nekterych africkych kmenu (jedna se mi o nazev hromadeni adiposni tkane presne v tech mistech, jako tomu je u Vestonicke Venuse).
Dekuji.

Odpověď

Dobrý den,

Lékařský termín pro nerovnoměrné ukládání tukové tkáně (zajímá Vás konkrétně případ Věstonické Venuše) je gynoidní obezita. Pro komplexnější vysvětlení tohoto termínu, připojujeme následující citaci z Velkého lékařského
slovníku:
Obezita = otylost, nadměrné hromadění energetických zásob v podobě tuku, nadměrná tělesná hmotnost (BMI>25,  je klasifikován jako nadváha, >30 jako obezita, >40 jako obezita velmi těžká, morbidní). Při vzniku se uplatňují větší energetický příjem, nedostatek pohybu, dědičné vlivy, psychické vlivy, způsob výživy v raném dětství aj. V menším počtu případů je obezita podmíněna onemocněním (např. hyperkortikalismem,  závažnější hypotyreózou, poruchami hypothalamu). V patogenezi obezity má roli regulace pocitu sytosti v hypothalamu (srov. Leptin, neuropeptid Y a jejich receptory, popř.
signální dráhy aj.), sympatoadrenální systém, DHEA, inzulin a další hormony.
Genetický vztah k obezitě byl prokázán u FTO genu.

Obezita je rizikovým faktorem řady nemocí (ateroskleróza, žlučové kameny, nemoci pohybového aparátu, diabetes, žilní trombóza, kožní infekce, aj.). Z hlediska vzniku kardiovaskulárních onemocnění je nebezpečná zejména obezita "mužského typu" (androidní), při níž je zásobní tuk soustředěn především viscelárně a v oblasti břicha (typ "jablko", srov. WHR). Tento viscerální typ obezity bývá spojen s inzulinovou rezistencí a tvoří součást metabolického syndromu. Odlišný je tzv. "ženský typ" (gynoidní obezita), při nšěmž je tuk uložen zejména v oblasti boků (typ "hruška") a který není spojen s metabolickými kompliakcemi. K hodnocení obezity z tohoto hlediska se používá měření obvodu pasu. Při snižování hmotnosti se uplatňuje dostatek pohybu, úprava příjmu potravy (snížení energetické hodnoty, její rozložení během dne, její složení a popř. i lékařsky kontrolovaná hladovka), některé speciální diety a postupy, anorektika (např. sibutramin), inhibitor lipáz (orlistat), psychoterapie a některé postupy bariatrické chirurgie (bandáž
žaludku) [lat. Obesus vypasený: ob-;edo, esum jíst]).
Zdroj: Vokurka, Martin a kol. Velký lékařský slovník. 9., aktualiz. vyd.
Praha: Maxdorf, C2009. xv, 1159 s. Jessenius. ISBN 978-80-7345-202-5.

Dále přikládáme informace, které jsme získali volně na internetu:
Přebytečný tuk se v těle nerozkládá rovnoměrně. Dle rozložení tuku rozeznáváme dva typy obezity:

.         gynoidní typ (tvar postavy hruška) - tuk je především v oblasti
hýždí a stehen

.         androidní typ (tvar postavy jablko) - tuk je především v oblasti
břicha

Více nebezpečný z hlediska zdravotního je androidní typ. Je rizikový zejména pro vznik metabolických a kardiovaskulárních komplikací obezity (infarkt, mozková mrtvice, cukrovka).
Gynoidní typ, vyskytuje se nejčastěji u žen, je z hlediska zdravotního méně rizikový, ale hrozí oslabení žil (křečové žíly, bércové vředy) a potíže s klouby.
Zdroj: http://theses.cz/id/d4zztr/bakalsk_prce.txt

Co znamená výraz gynoidní obezita    
 otylost ženského typu, tvar postavy siluetně podobný hrušce, zbytnění podkožního tuku především v oblasti boků, hyždí a stehen
Zdroj: http://www.infoz.cz/gynoidni-obezita/

http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/gynoidni-obezita
http://www.renoar.estranky.cz/clanky/jste-jablko-nebo-hruska_.html
http://www.bety.cz/zdravi-a-zivotni-styl/clanky/691/Jste-hruska-nebo-jablko-
A-proc-je-dobre-to-vedet         

Článků a informací na toto téma je mnoho. Pokud Vás toto téma bude zajímat, zkuste zadat do googlu hesla: tvar postavy hruška, anebo gynoidní typ.

Obor

Lékařství

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

14.02.2013 17:16

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu