obec Týnec (u Horažďovic), okr. Klatovy

Text dotazu

Zajímá mě první písemná zmínka o obci Týnec u Horažďovic (okres Klatovy, Plzeňský kraj) a historie jejího vzniku. A význam názvu Týnec.
Děkuji

Odpověď

Dle publikace Etymologický slovník jazyka českého / Václav Machek. -- 2., opr. a dopln. vyd.. -- Praha : Academia, 1968. --  866 s.
je týn: ohrada, týniti; moravsky týňka laťka, jihočesky přetejniť přehraditi, vytejniť rozděliti; často v místních jménech (Týnec, Týniště, Týnice) ... Pochází nepochybně z germánštiny ... (text slovníkového hesla je pro potřeby PSK krácen).
Dle publikace Místní jména v Čechách. Díl 4, S-Ž : jejich vznik, původní význam a změny / Antonín Profous, Jan Svoboda. -- 1. vyd.. Praha : Československá akademie věd, 1957. --  864 s. je první zmínka z roku 1456.