Obec Opočnice

Text dotazu

obrý den, můžete mi říct něco z historie vesnice
Opočnice?

Odpověď

Dobrý den,
historii obce dosti podrobně zpracoval kronikář obce Otta Věříš. Jeho poznatky jsou volně dostupné na stránkách obce:
http://www.ouopocnice.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=11192&id=53&p1=60

Tištěné zdroje bohužel příliš mnoho údajů k obci neposkytují. Dostupné jsou převážně historické statistiky.
*  Historický lexikon obcí České republiky 1869-2005. 1. vyd. Praha : Český statistický úřad, 2006.
*  Retrospektivní lexikon obcí Středočeského kraje 1869-2001.  Praha : Český statistický úřad, Krajská reprezentace pro Středočeský kraj, 2005.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1223 (villa Opocsenice (ves klášter. Vilémov.), CB. II 242 (Codex diplomaticus et epistolaris regni Bohemiae (II.) (1912).) Název obce byl odvozen z adjektiva opočná. Tento název nesla stráň nad vesnicí, z toho důvodu, že jsou zde velké vrstvy opuky. Název vesnice vznikl substantivizující příponou -ice k výše zmíněnému adjektivu.

(Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. 3.díl:M-Ř. 1.
vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1951. s. 281.)