Obec Hřebeč

Text dotazu

Potřebovala bych ověřit informaci o nejhlubší
historii obce Hřebeč u Kladna (13. - 15.století). Podle mých informací by
měla být původní osada založena Polákem Rebeckim, potom ji měli vlastnit
Tasovší (Bětka, Bobeš) z Tasova. Dále už se dá historie obce dohledat. V
místopisech, které jsem našla, se tato informace stále opakuje, zdá se, že
ji opisuje jeden autor od druhého, zdroj v historických publikacích není
uveden. Informace prý by se možná dala vyhledat v deskách dvorských, což je
ovšem pro mě jako laika těžko představitelné - neumím v nich hledat a zápis
bude zřejmě latinsky. Zpracovávám historii obce pro účely seminární práce,
výsledky poskytnu OÚ Hřebeč. Děkuji za jakoukoli radu, pomoc.

Odpověď

Dobrý den,
knihy "Místní jména v Čechách" Dr.Antonína Profouse nabízejí kromě vysvětlení vzniku místních jmen i přehled historických dokumentů, ve kterých je obec zmiňována. U obce Hřebeč jsou uvedeny tyto písemnosti:
* první písemná zmínka z roku 1285: Regesta diplomatica nec non epistotarie Bohemiae et Moraviae II., strana 579 (EMLER, Josef. Regesta diplomatica nec non epistolaria Bohemiae et Moraviae. Pars II, Annorum 1253-1310 . Pragae :
Typis Grégerianis, 1882) - kniha je dostupná ve Studovně rukopisů a starých
tisků NK ČR - v příruční knihovně - sign.Ed B 008
* zmínka z roku 1316: Religuiae tabularum terrae citationum vetustissimea, č. dokumentu 78
* zmínka z roku 1333: Regesta diplomatica nec non epistotarie Bohemiae et Moraviae II., strana 782 (E Regesta diplomatica nec non epistolaria Bohemiae et Moraviae. Pars III, Annorum 1311-1333 / opera Josephi Emler/. Pragae :
Sumtibus regiae scientiarum societatis Bohemiae : Prostat apud bibliopolam Ed. Valečka, 1890) - dostupná ve Studovně rukopisů a starých tisků NK ČR - v
příruční knihovně - sign.Ed B 008
* zmínka z roku 1380: Archiv český čili staré písemné památky české i moravské, sebrané z archivů domácích i cizích. I.díl.,1941, strana 31/354 ( V NK ČR - Archiv český, čili, Staré pjsemné památky české i morawské : z archivůw domácjch i cizjch. Djl prwý / sebral a wydal František Palacký/ W Praze :
[Stawy Králowstwj Českého] : Kronberger i Řiwnáč [distributor], 1840) - dostupná ve Studovně rukopisů a starých tisků NK ČR - v příruční knihovně - sign.Ed C003
* zmínka z roku 1381: Archiv český čili staré písemné památky české i moravské, sebrané z archivů domácích i cizích. I.díl.,1941, strana 358 ( V NK ČR - Archiv český, čili, Staré pjsemné památky české i morawské : z archivůw domácjch i cizjch. Djl prwý / sebral a wydal František Palacký/ W Praze : [Stawy Králowstwj Českého] : Kronberger i Řiwnáč [distributor], 1840) - dostupná ve Studovně rukopisů a starých tisků NK ČR - v příruční knihovně - sign.Ed C003

* zmínka z roku 1544 a 1549: Desky zemské, zmínka v: 250 H 10 a 48 C 23.
Zemské desky jsou uloženy v Národním archivu v Praze (dříve Státní ústřední archiv), a to na pracovišti umístěném na třídě Milady Horákové v Praze 6 - Dejvicích (soupis kvaternů).
Josef Hroch vypracoval rejstřík k Zemským deskám:
HROCH, Josef. Rejstřík osobní a místní desk zemských větších, od r. 1541.
1[-7]. Praha : nákl. vlast. : Springer [distributor, 1915-1918]

Jak se zdá, historii obce Hřebeč již byla pozornost věnována. Svědčí o tom dva dokumenty, které byly o historii obce vydány. Nabízí je například Středočeská vědecká knihovna v Kladně: http://www.svkkl.cz/ . Jedná se o
dokumenty:
* 700 let obce Hřebeč : 1285-1985 / sest. a kresby Pavel Komárek - Hřebeč :
MNV, 1985 - 47 s.
* Hřebeč v minulosti a dnes / na zpracování se podílel Václav Klabík ; fot.
J. Stůj - Hřebeč : MNV, 1971 - 31 s.

Kromě Středočeské vědecké knihovny v Kladně by Vám mohlo informace o obci Hřebeč poskytnout také Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně:
http://www.omk.cz/ .

Zemské desky by měly být až do třicetileté války psány česky. Jedná se však o starou češtinu. Některé z výše zmíněných historických dokumentů jsou psány opravdu latinsky. Bohužel se obáváme, že překlady cizojazyčných knih žádná knihovna v ČR nenabízí. Knihovna Vám může poskytnout tyto dokumenty k prostudování, jejich četba už je ovšem pouze na Vás. Doporučujeme Vám proto obrátit se na některého odborníka z oboru historie, který by Vám mohl s prací pomoci.

Zdroj:
PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : Jejich vznik, původní význam a změny. Díl 1, A-H . 1. vyd. Praha : ČSAV, 1954 PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : Jejich vznik, původní význam a změny. 5.díl:Dodatky.1.
vyd. Praha : ČSAV, 1960