Obchodní stezka v okolí Staré Boleslavi

Text dotazu

Dobrý den, mohu se zeptat, zda-li vedla nějaká obchodní stezka i okolo Staré Boleslavi ?

Odpověď

Dobrý den,

předem se omlouváme za zpožděnou odpověď.

okolo Staré Boleslavi vedlo hned několik stezek. Stará Boleslav je naším nejstarším poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí. Přemyslovské hradiště bylo na soutoku řek Labe a Jizery založeno na počátku 10. století jako jeden ze strážních hradů původního území Přemyslovců při vstupu staré zemské stezky, později zvané Žitavské. Dle mapy Radana Květa uvedené v publikaci Staré stezky: součást lidské kultury však Starou Boleslaví neprocházela jen Žitavská stezka, ale Nisko-jizerská stezka a stezka Polabská.

 Žitavská stezka je vlastně jedna z variant dálkových stezek jdoucích Čechami k Žitavě (Zittau), resp. dále na Zhořelec (Goerlitz) a Magdeburk. V dosavadní literatuře se právě jí týká nejvíce nejasností, jak co se průběhu tak i názvů týče. Tak je tu název cesty Záhošťské (Záhošť ve smyslu Záhvozdí) podle Jirečka, který uvádí nejasně její trasu přes Strážiště severně od Mnichova Hradiště na Hrádek na N. Další synonymum je stezka vartmberská nebo vartenberská podle jména hradu a jeho majitele Vartenberk; dnes se lokalita nazývá Stráž pod Ralskem. Běžně uváděné průběhy tras (viz. Vávra a další), anebo také z Prahy na Starou Boleslav, Mělník, Liběchov přes Vartenberk vylučují jinou trasu se zacházkou z Prahy přes Nymburk, Mladou Boleslav, Mnichovo Hradiště k Vartenberku a na Žitavu. Pro budoucno je třeba se podržet jedné základní varianty. Možnost správné volby poskytuje síť prehistorických stezek. Proto jsme zvolili - v souladu s běžným zvykem, že stezka vychází z Prahy (Vávra) - trasu, která navazuje na Srbskou stezku u Roudnice a která je v tomto místě rovněž pokračováním tras od Erfurtské i Oheřské stezky. Východní varianty tras označované Vávrou rovněž jako Žitavská stezka, nazýváme vzhledem k jejich vazbě spíše jihovýchodní a jižní trasy od Moravy nebo z Rakous jinak (Nilsko-jizerská stezka - viz. tam). Používat nadále jednoho názvu  pro zcela odlišné trasy, byť se spojují v jednom místě (Žitavě), je zcela nevhodné. Jako Žitavskou stezku proto nazýváme jen trasu od Roudnice přes Hošťku, Hrádek, Zahrádky, Zákupy, Jablonné v Podještědí a Petrovice s pokračováním do Žitavy resp. s variantou z Jablonného v P. a Petrovice s pokračováním do Žitavy resp. s variantou z Jablonného v P. přes Jitravu na Chotyni, Hrádek n. N. a Žitavu.

Zdroj: KVĚT, Radan. Staré stezky v České republice. 2. vyd. Brno: Moravské zemské muzeum, 2002. 55 s. ISBN 80-7028-176-6.

 Závěrem si dovolujeme přiložit ještě jednu dobovou mapu: http://curiavitkov.cz/images/zivot/mapa-velka.jpg s obchodními stezkami.