Obce panství Brandýs n.Orl - roky 1620-1650

Text dotazu

Pravděpodobný předek rodu Novohradských, Štěpán Novoracký, se podle údaje archivu Zámrsk přiženil do Valu u Dobrušky roku 1641 ze vsi Bohušovice na panství Brandýs n.Orl. Nemohu žádnou takovou obec najít. Jak zjistit, kde se taková ves nacházela, popřípadě jak se nyní jmenuje - např. Bohousová?

Odpověď

Dobrý den, ves přímo pojmenovanou Bohušovice jsme nalezli, ale neleží ve Vámi vymezené
oblasti- tato se nachází v Ústeckém kraji, okrese Litoměřice. Její polohu naleznete na adrese http://www.mapy.cz/#x=132493660@y=137397659@z=13@mm=ZP@sa=s@st=s@ssq=bohu%C5%A1ovice@sss=1@ssp=120705957_123242369_150393765_149833601.
Ottův slovník  naučný jako jediný ještě udává jednu ves Bohušovice, a to ves ve Slezsku, okres Těšín.

Jinou takto pojmenovanou obec jsme v ČR opravdu nenalezli, ale jak jste naznačoval ve Vašem dotazu, je možné, že její název se změnil. Počítáme-li s touto variantou, mohla by být onou hledanou vsí vesnice Bohousová, která je od Brandýsa vzdálená 19km. Profous o ní ve svém díle uvádí:
" Bohousová- ves 6km záp. od Žamberka; nějaký díl vsi u řeky Orlice byl v 16.stol. nazýván Bohusovec, Bousovec- tato část později splynula se vsí nebo zanikla. Příklady z vývoje jména: 1543- w Bohusowe...reka u Bohusowzce; 1544- w Bohuβowe, reka u Bousowzce; 1574 ves bausowa celá, u vsi bausowy, les u bausowa; 1654 Bohusowa ves; 1723 rychtář Bohousovský; 1836 Bohausow. Jméno Bohousová vzniklo někdy okolo roku 1500 z osobního jména Bohusa a má již z té doby tvar určitý Bohusová (mějte na mysli ves). Nepřesnou výslovností vznikl z něho tvar Bousová a z toho mylnou analogií Bausová. Kontaminací tvarů Bohušová a Bousová vznikl v 18. století tvar Bohousová, a ten žije dodnes."(str. 112)

V knize J.F. Křivohlávka se o této vsi píše následující:
" První zmínka 1514, panství Brandýs nad Orlicí, správný okres Žamberk a Rychnov nad Kněžnou. Nevelká obec Bohousová se nachází na levém břehu Divoké Orlice nedaleko litického hradu. ... Podle dochovaných písemných dokladů byla založena v průběhu druhé poloviny 15.století. Pojmenování vsi je odvozeno od os.jm. Bohusa, což byl zřejmě její lokátor. ... V. polovině 16.století byla ves připojena k brandýslému panství, s kterým sdílela osudy až do zániku patrimoniální správy. Od roku 1850 se stala samostatnou a samosprávnou obcí. ... ."(str. 87) Dále následuje popis pečeti, která je poprve doložena v roce 1834 (pravděpodobně je o 40 let starší).

Na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR je dostupné vyhledávání archivních fondů a sbírek v České republice, http://www.mvcr.cz/clanek/archivni-fondy-a-sbirky-v-ceske-republice.aspx . Na dotaz "Brandýs nad Orlicí" se zobrazí několik výsledků, jedním z nich je i archiv města Brandýs n. Orlicí. Jeho časový rozsah je 1483-1945(1959), je však nepřístupný. Je uložen v Státním okresním archivu Ústí nad Orlicí, kam byste mohl také v případě dalšího zájmu směřovat Váš dotaz. Informace a kontakty na archiv naleznete na webové adrese http://www.vychodoceskearchivy.cz/ . Dále byste mohl kontaktovat město Brandýs nad Orlicí, zda nemá kroniku, která by Vám mohla podat potřebné informace, http://www.mesto-brandys.cz/ .

Použitá literatura:
* PROFOUS, Antonín; SVOBODA, Jan; ŠMILAUER, Vladimír. Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. 1. vyd.. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1949-1960. 5 sv.

* KŘIVOHLÁVEK, Jan F. Znaky, vlajky, pečeti a správní vývoj obcí okresu Ústí nad Orlicí. Vyd. 1.. Ústí nad Orlicí : Oftis, 2005. 384 s. : il. (některé barev.), erby, faksim. ISBN 80-86845-25-7.

* Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. V Praze : J. Otto, 1888-1909. 28 sv.

Záznam publikací dohledáte prostřednictvím online katalogu NKC na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ .