nůše ve staré češtině

Text dotazu

Dobrý den.Prosím o vypsání více názvů slova =nůše=, z dob našich prababiček.

Odpověď

Dobrý den,

Slovník českých synonym zná pouze dvě slova s podobným významem jako nůše, a to krosnu a batoh. Starší názvy nebo podoby tohoto slova v nářečích se nám bohužel nepodařilo dohledat. Pouze Malý staročeský slovník uvádí staročeskou podobu slova nůše = nóšě = co je nošeno, břemeno, náklad, nosítka, přenosné lůžko.

Další podoby slova nůše a synonyma k tomuto slovu by Vám mohla sdělit jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR:
http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna

Zdroje:
PALA, Karel. Slovník českých synonym. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1994. ISBN 80-7106-059-3

BĚLIČ, Jaromír. Malý staročeský slovník : příručka ke studiu na filozof. a pedagog. fakultách. 1. vyd. Praha: SPN, 1979