Nový člen NK

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych si pořídila knihovnickou
kartičku - nenavštěvuji žádno pražskou knihovnu a myslím si, že NK bude pro
mě nejužitečnější. Můžete mi říci, co vše budu k zhotovení karty potřebovat
a zda je v knihovně k dispozici nějaká uživatelská instruktáž?
Předem Vám děkuji za jakoukoli odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pokud studujete na některé z vysokých škol v Praze nebo potřebujete přístup i k ne zcela běžně dostupným českým publikacím, je Národní knihovna dobrou volbou. Rozsahem svých fondů je NK ČR největší a zároveň jednou z nejstarších veřejných knihoven v České republice. Možnost výběru ze široké nabídky knižního fondu je ovšem vyvážena drobnou nevýhodou, většina knih je určena pouze k prezenčnímu studiu ve studovnách Klementina. O tom, zda je Národní knihovna vhodnou knihovnou, která Vám poskytne potřebné zdroje informací, se můžete přesvědčit prostřednictvím Online katalogu Národní knihovny: http://sigma.nkp.cz/cze/nkc tím, že zde zkusíte dohledat Vámi požadované knihy.

K tomu, abyste se stala uživatelkou Národní knihovny, potřebujete pouze platný občanský průkaz, nemělo by Vám tedy být méně než 15 let. Zřízení čtenářského konta a průkazu se vyřizuje v Hale služeb Klementina. Po vyplnění evidenčního listu a zaplacení registračního poplatku 100,- Kč (platný na jeden rok) + 10 Kč za zřízení čtenářské karty, obdržíte zmíněnou čtenářskou kartu, která Vás opravňuje ke vstupu do všech studoven Národní knihovny. Jako registrovaná uživatelka knihovny můžete objednávat knihy z depozitářů knihovny a využívat bezplatný přístup k internetu a licencovaným online databázím v Referenčním centru NK ČR.

Úvodní instruktáž s návodem, jak pracovat s katalogy Národní knihovny, je pořádána pracovníky Haly služeb vždy od pondělí do pátku mezi 9,30 a 13,00 hod.

Více informací naleznete na našich internetových stránkách: www.nkp.cz .

* Instruktáž:

http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Pro_nove_uzivatele&submenu2=121

* Jak to tady chodí:

http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Jak_to_tady_chodi&submenu3=98 .

Těšíme se na shledání s Vámi.