Noviny za socialismu - Rudé právo, Svoboda

Text dotazu

Hledám publikace, které se týkají Rudého práva od roku 1945 do roku 1951 či deníku Svoboda (vydávalo ho KV KSČ v Praze) v letech 1958-1967. Nebo publikace obecně o stranického tisku v letech 1945-1968. Také hledám všechny články od Miroslava Karného, který v té době v těchto novinách publikoval. Existuje bibliografie článků Rudého práva a Svobody a soupis zkratek jmen autorů novinových článků?

Odpověď

Ve fondu Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje je tato publikace:
Signatura: 162783. Autorské šifry v českých časopisech 1959-1964 / zpracovala Marie Procházková. -- Praha : Státní knihovna ČSSR, 1965. --  758, [1] s., ve které jméno Miroslav Karný není uvedeno.

K problematice Rudého práva je možné prostudovat například následující publikace (výběr z katalogu knihovny na http://aleph.svkpl.cz):
Signatura: 137024.  40 let Rudého práva / Vojtěch Dolejší. -- 1. vyd. --  Praha : SNPL, 1960. --  232, [3] s.
Signatura: 31A1679.  Naše Rudé právo / připravil Karel Douděra ... [et al.]. -- Praha : Rudé právo, 1980. --  346 s.
Signatura: 177823.  Svědek a bojovník : 50 let Rudého práva / redaktor Vojtěch Dolejší ; úvod Marie Pujmanová. -- 1. vyd. -- Praha : Svoboda, 1970. --  416 s.
Signatura: 182833.  Rudé právo 1939-1945 / odpovědná redakce Bl. Kalvínská a Irena Pražáková. -- 1. vyd. -- Praha : Svoboda, 1971. --  688, [1] s.

Bibliografie Rudého práva či titulu Svoboda vydávaného v letech 1953-1990 Krajským a městským výborem KSČ v Praze (ve fondu Studijní a vědecké knihovny PK až od roku 1985 pod signaturou 37A61), dle dostupných zdrojů (Česká národní bibliografie, Souborný katalog ČR - Caslin, Jednotná informační brána atd.), nebyla vydána.
Rudé právo bylo výběrově excerpováno v bibliografii: Bibliografický katalog ČSSR : články v českých časopisech. Praha : Národní knihovna. V letech 1953-1990 (ve fondu Studijní a vědecké knihovny PK pod signaturou 5310 a 36A1074).