Noviny Hlas mladých - dostupnost

Text dotazu

Dobrý den, rád bych věděl, kde jsou dostupné noviny nebo časopis Hlas mladých. Vycházel pravděpodobně v Plzni v 50. letech. Podle www.ceskyhudebnislovnik.cz do něj psal jazzový publicista Antonín Truhlář své články. Bohužel se mi nedaří zjistit, zda takový list skutečně existoval.

Odpověď

Dobrý den,

v katalozích SVK PK a v souborných elektronických katalozích periodik ČR není titul Hlas mladých vydávaný v Plzni v 50. letech uveden. Také zdroje:

HÁLOVÁ, Marie a SEDLÁKOVÁ, Marcela. Soupis periodik Západočeského kraje 1966-1985. Plzeň: Státní vědecká knihovna Plzeň, 1991. 213 s. Bibliografie společenských věd. ISBN 80-85093-08-1.

HOSTIČKOVÁ, Jiřina a VACHTOVÁ, Jarmila. Soupis časopisů Západočeského kraje 1945-1965. Praha: Státní knihovna ČSR - Národní knihovna, 1972. 191 s. Bibliografický katalog ČSR. České knihy; roč. 1972, zvl. seš. 4.

VYSOKÁ, Ludmila. Soupis periodik vydávaných v Plzni 1835-1974. Plzeň: Státní vědecká knihovna, 1983. 92 s.

tento titul neuvádějí.

O vydávaní Hlasu mladých (mimo zmiňovanou Encyklopedii jazzu a moderní a populární hudby, s. 203) informuje článek Pět otázek a odpovědí o Jazz-clubu uveřejněný v Pravdě, ve kterém Petr Brabec uvádí, že se jednalo o cyklostylovanou formu a časopis byl zasílán i mimo Plzeň:
(BRABEC, Petr. Pět otázek a odpovědí o Jazz-Clubu. [Zaps. red]. Pravda: orgán západočeského KV KSČ. 1964, roč. 45, č. 25 (29.1.1964), s. [3]. ISSN 1803-1633.

Z fondu SVK PK můžeme k tématu nabídnout následující tituly:

Informační bulletin Jazz clubu PKO Plzeň. Plzeň: Jazz club, 1963-1964. 2 sv.
signatura SVK PK: 61986

Jazz bulletin. Plzeň: Jazz club, 1965-1968. 3 sv.
signatura SVK PK: 61986

 V případě zájmu o archiválie plzeňského Jazz-clubu se lze také obrátit na Státní oblastní archiv v Plzni.

Použité zdroje

katalogy SVK PK, el. katalog periodik MZK, el. souborné katalogy periodik ČR
výše uvedené soupisy periodik Západočeského kraje