novinářeské zkratky

Text dotazu

Dobrý den, píši seminární práci a kvůli citaci článků a jejich dalšímu rozebrání potřebuji najít přesná jména autorů a já mám jen jejich zkratky. Bohužel celá jména nikde nemohu najít. Jsou to zkratky ax - článek vyšel v Mladé frontě prosinec 1985,březen 1986 a červenec 1986. Druhý autor je pod zkratkou jz a jeho článek vyšel ve Svobodném slově v únoru 1986. Předem moc děkuji za pomoc a brzkou odpověď.

Odpověď

Dobrý den, pokud víme, souhrnná publikace, tedy nějaký slovník autorských zkratek pro toto období není k dispozici. Bylo by asi třeba se obrátit na redakce příslušných deníků, popř. hledat v archivech, možná by vám mohli poradit na Fakultě sociálních věd. (Redakce Mladé fronty, http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?y=mfdnes/rozcestnik.htm, knihovna Fakulty sociálních věd UK http://knihovna.czweb.org/clanek/oknihovne.php ).

Národní knhovna vydávala v té době tištěné bibliografické soupisy časopiseckých článků (Články v českých časopisech. Bibliografický katalog ČSSR). Šlo o sešity, které přinášely vždy měsíční soupis článků v periodickém tisku. Obsahovaly mj. autorské rejstříky a někdy tu u zkratek najdete i jméno autora. Pro zkratku ax bohužel ne, ale u jz je (v bibliografii pro únor 1986) uveden Jaroslav Jizba (jde o článek Zněly písně míru, Svobodné slovo 1986, 20. 2., str. 5).
Dnes zmíněný soupis článků nahrazuje báze ANL (http://sigma.nkp.cz/F/). Když v této bázi zadáte do rejstříků v položce Autoři ax, vyjde vám pár článků takto signovaných, z počátku 90. let.  Pokud jsme dobře pochopili, jde vám o autora, který psal do kulturní rubriky a zřejmě o hudbě. Tomu by některé články z ANL odpovídaly a časově to není tak vzdálené. Snad by se i z toho dalo vyjít. Berte ale v úvahu, že zkratku mohlo použít více osob.
K rozluštění zkratky, alespoň pravděpodobnému, se také dá dojít tak, že si projdete příslušnou rubriku v dotyčném deníku v nějakém rozumném období a sledujete jména autorů. Zkratky většinou vznikají ze jmen, např. iniciály, první slabika příjmení, výrazné hlásky jména (např. zrovna jz - Jizba) apod.
Pokud autor publikoval články na nějaké specifické téma, mohl by pomoci dotaz u někoho, kdo se v té době v dané oblasti pohyboval. Pokud se podaří někoho najít.
Pro účely vaší práce, domníváme se, může nakonec mít význam i pravděpodobné určení autora.