Novelizované znění zákona o nadacích a nadačních fondech k roku 2016

Text dotazu

Prosil bych o platné znovelizované znění zákona č.227/1997 Sb.O nadacích a nadačních fondech.

Odpověď

Dobrý den,

Zákon o nadacích a nadačních fondech č. 227/1997 Sb. byl zrušen, resp. se zrušila veškerá jeho ustanovení, s výjimkou třetí až sedmé části upravující doplnění a změny některých zákonů.

1. 1. 2014 byl tento zákon v podstatě nahrazen novým Občanským zákoníkem č. 89/2012Sb.

V současnosti tedy řeší postavení nadací a nadačních fondů Občanský zákoník, konkrétně Část první - Obecná část, Hlava II, Díl 3, Oddíl 3, Pododdíl 2, § 306 - § 401, strany 65-86.

Plné znění Občanského zákoníku přístupné online zde:

Občanský zákoník [online]. In: 2012, s. 681 [cit. 2016-05-11]. Dostupné z: http://obcanskyzakonik.justice.cz/images/pdf/NOZ_interaktiv.pdf.
Je samozřejmě možné jej získat i v tištěné podobě:

* ČESKO. Nový občanský zákoník: zákon č. 89/2012 Sb. ze dne 3. února 2012. Praha: Ústav práva a právní vědy, 2014. 320 s. Právo a management. ISBN 978-80-87974-01-8.
Níže uvádíme zdroje, které zároveň mohou posloužit jako praktické příručky usnadňující orientaci v nadačním sektoru v prostředí nového Občanského zákoníku z roku 2012:

* FRIŠTENSKÁ, Hana. Průvodce Občanským zákoníkem pro nadace a nadační fondy [online]. In: Fórum dárců, 2013, s. 99. Dostupné z: file:///C:/Users/MAKRLIKOVAV/Downloads/1372261250_0_pruvodce-obcanskym-zakonikem-pro-nadace-a-nadacni-fondy_fd-(5).pdf (dostupná po zadání „Průvodce občanským zákoníkem pro nadace a nadační fondy“ do vyhledávače Google)
* PŘIZPŮSOBENÍ NADACÍ A NADAČNÍCH FONDŮ NOVÉMU OBČANSKÉMU ZÁKONÍKU: se srovnávací tabulkou [online]. In: . www.elger.cz, s. 12. Dostupné z: http://www.elger.cz/nase-reseni/97srovnavaci-tabulka-nadace-&-nadacni-fondy.pdf
* JANIČKOVÁ, Kateřina. Zakládáme nadaci a nadační fond [online]. In: 2014. Dostupné z: http://zakonyvkapse.cz/clw-2013-zakladame-nadaci-a-nadacni-fond/
* SOJKOVÁ, Kristýna. NADAČNÍ FOND PODLE NOVÉHO OBČANSKÉHO ZÁKONÍKU [online]. 2014. Dostupné z: http://www.epravo.cz/top/clanky/nadacni-fond-podle-noveho-obcanskeho-zakoniku-94584.html
 IŠUTKOVÁ, Dagmara a Radek VALACH. ZALOŽENÍ A ZMĚNY V NADACI VE SVĚTLE NOVÉHO OBČANSKÉHO ZÁKONÍKU [online]. 2013. Dostupné z: http://www.epravo.cz/top/clanky/zalozeni-a-zmeny-v-nadaci-ve-svetle-noveho-obcanskeho-zakoniku-87968.html.

Pokud budete opět potřebovat poradit v oblasti práva a zákonů, můžete se obrátit například i na tuto e-mailovou adresu, kde by Vám měli rovněž pomoci: info@epravo.cz.