nové služby knihoven

Text dotazu

Dobry den, nevite prosim, zda neexistuji obecne v nekterych knihovnach v CR technicke novinky umoznujici ctenarum vetsi komfort, jde mi konkretne o to, zda nekde neni tzv. sberny box na vracene knihy v dobe uzavreni knihovny, neboli automat, do ktereho se napr. ve fasade knihovny neco vlozi do nejake schranky a on to -spolkne-. Ctenar tak nemusi cekat na otevreni knihovny /vyhodne napr. o vikendu nebo vecer........../ Nevite, jestli neco takoveho existuje a v kterych knihovnach ? Dekuji

Odpověď

Dobrý den, knihovny využívají systémy vracení knih mimo otevírací dobu v podstatě dvěma způsoby:
1. jednak boxem umístěným kdekoliv mimo budovu knihovnu, kde čtenáři vrací výpůjčky, aniž musí do knihovny (tyto vrácené výpůjčky jsou další pracovní den odepsány z konta uživatele).
Takto nabízí služby např. CIKS VŠE - http://ciks.vse.cz/ (bibliobox je umístěný na VŠE před učebnou č. 127) nebo Krajská knihovna v Kralových Varech (jeden bibliobox je umístěný v Městské Tržnici a druhý před Základní školou Truhlářská) - viz http://www.knihovna.kvary.cz/

Článek o tomto systému používaným ve výše uvedených knihovnách - bibliobox Herbie naleznete na http://multimedia.mmm.com/mws/mediawebserver.dyn?6666660Zjcf6lVs6EVs66st_UCOrrrrQ-

2. jednak systémem umístěným vně pláště budovy knihovny - domníváme se, že takto bude možno vracet i v nové budově Národní technické knihovny

Vzhledem k tomu, že informace z jednotlivých knihoven jsme vyhledali pomocí Google.com a vyhledáváním v odborných zdrojích, nebude určitě tento seznam úplný. Pokud se zajímáte o tyto služby v konkrétní knihovně / městě / oblasti, doporučujeme vyhledávat na stránkách jednotlivých knihoven.